MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z Operonem 2022. Maturzyści sprawdzą, ile nauczyli się zdalnie i w szkole

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na maturze 2022 będą obowiązywać bardzo podobne zasady jak na egzaminie dojrzałości w tym roku, m.in. zrezygnowano z części ustnej
Na maturze 2022 będą obowiązywać bardzo podobne zasady jak na egzaminie dojrzałości w tym roku, m.in. zrezygnowano z części ustnej Przemek Świderski/ Zdjęcie ilustracyjne
Szkoły w regionie szykują się do próbnej matury z Operonem 2022. - Zakładamy, że egzaminy te odbędą się w formie stacjonarnej – mówią dyrektorzy placówek. Wielka próba już w poniedziałek 22 listopada.

Zobacz wideo: Uczniowie bydgoskiej samochodówki zbierali datki na leczenie małej Oli

Próbna matura z Wydawnictwem Operon odbędzie się w dniach 22-25 listopada 2022. Dla tegorocznych maturzystów będzie w wielu przypadkach to pierwsza szansa, na napisanie takiego egzaminu.

To też może Cię zainteresować

Uczniowie ostatnich klas 3-letniego liceum i 4-letniego technikum nie mieli zbyt wielu okazji, aby uczyć się normalnie w szkole. Ostatni semestr roku szkolnego 2019/2020 i niemal cały ostatni rok szkolny byli skazani na zdalne lekcje. Do szkoły wrócili dopiero w połowie maja 2021, gdy do rozdania świadectw pozostało około miesiąca.

Mniej materiału na maturze 2022

W związku z trwającą tak długo nauką zdalną MEiN postanowiło, że również na maturze 2022 będą obowiązywać podobne zasady jak te wprowadzone na egzaminie dojrzałości 2021 w związku z pandemią.

Oznacza to, że zadania egzaminacyjne będą sprawdzać wymagania, ogłoszone w grudniu 2020, a nie te zawarte w całej podstawie programowej. Mówiąc inaczej, niektórych partii materiału nie będzie na maturze.

Takie egzaminy będą obowiązkowe na maturze 2022

  • Uczniowie przystąpią do obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego (wszystkie na poziomie podstawowym). Aby je zdać, muszą z każdego z nich uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów. Ułatwieniem na egzaminach na poziomie podstawowym mają być m.in. trzy tematy z języka polskiego do wyboru (zamiast dwóch), a także mniej zadań otwartych z matematyki.
  • Maturzystów obowiązywać będzie pisemny egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wystarczy jednak tylko do niego przystąpić ,ponieważ MEiN zrezygnowało z wprowadzania progu zdawalności.
  • Na maturze 2022 nie trzeba zdawać egzaminów ustnych. Mogą do nich przystąpić jedynie ci, którzy potrzebują wyniku w rekrutacji na studia wyższe za granicą.

Próbna matura z Operonem startuje w poniedziałek 22 listopada

Za kilka dni wielu maturzystów będzie mogło zmierzyć się z egzaminacyjnymi arkuszami. Od 22 do 25 listopada 2022 odbędzie się próbna matura z Wydawnictwem Operon – ogólnopolska akcja dla liceów i techników.

Uczniowie mogą przystąpić do próbnego egzaminu z języka polskiego (22.11), matematyki (23.11) i języka obcego (24.11). Egzaminy te zostaną przeprowadzone na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Ostatniego dnia (25.11) odbędą się egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

Pierwszy taki sprawdzian dla maturzystów
Próbna matura nie jest obowiązkowa. Wszystko zależy od decyzji szkoły.

– Przystępujemy do tej próby – mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO w Bydgoszczy. – Co prawda, nasi nauczyciele mają swoją opinię co do stopnia trudności tych testów, ale mimo to chcemy, aby młodzież się sprawdziła. Będzie to też szansa na poznanie matury od strony organizacyjnej. Przez te trzy lata, które spędzili w szkole, nie mieli okazji napisać próbnego egzaminu maturalnego. Zamierzamy więc dać im taką możliwość, choć termin tego egzaminu jest dość wczesny. Myślę, że warto byłoby taką próbę przeprowadzić w lutym-marcu, już po feriach. Mamy nadzieję, że nie będzie w tym roku szkolnym nauki zdalnej, bo nikt tego nie chce.

Uczniowie będą rozwiązywać zadania na zajęciach w klasie

W II LO w Grudziądzu zwykle maturzyści przystępują do czterech próbnych egzaminów: z Wydawnictwami Operon, Nowa Era, później podczas rekolekcji, a potem jeszcze napiszą próbną maturę z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

– Zależy nam na tym, aby uczniowie mieli jak najwięcej okazji do sprawdzenia wiedzy i umiejętności – mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor II LO w Grudziądzu. - Zakładamy, że cały czas będzie normalna nauka i uda nam się te próbne egzaminy przeprowadzić. Na razie przystępujemy do próbnej matury z Operonem. Uczniowie będą rozwiązywać zadania z nauczycielami w swoich klasach.

Szczepienia uczniów i nauczycieli procentują

- Zamierzamy przystąpić do próbnej matury z Operonem – mówi Jarosław Acalski, wicedyrektor I LO w Bydgoszczy. - Odbędzie się ona w formie stacjonarnej, nie sądzimy, aby coś miało temu przeszkodzić. Większość naszych uczniów jest zaszczepionych, podobnie jak kadra. Liczymy, że będzie to cały czas procentować.

W tym roku arkusze z próbnej matury z Operonem nie będą dostępne na stronach internetowych. Wydawnictwo przekaże je wyłącznie dyrektorom szkół, biorących udział w egzaminie.

Matura 2022 odbędzie się w dniach 4-23 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska