Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbne egzaminy ósmoklasistów mają odbyć się online. Szkoły nie są gotowe

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W ubiegłym roku ósmoklasiści nie byli pewni, czy ich egzamin się odbędzie z powodu strajku nauczycieli. W tym - pandemii koronawirusa
W ubiegłym roku ósmoklasiści nie byli pewni, czy ich egzamin się odbędzie z powodu strajku nauczycieli. W tym - pandemii koronawirusa Przemek Świderski
Ósme klasy mają mieć od najbliższego poniedziałku próbne egzaminy online. - Nie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia testów przez internet – mówią dyrektorzy szkół w regionie.

O tym, że ma odbyć się próbny egzamin online dla 8 klas mówiło się od kilku dni. W czwartek (26 marca) MEN oficjalnie poinformowało, że szkoły mogą przeprowadzić taką próbę w dniach od 30 marca do 1 kwietnia.

To Cię może też zainteresować

Materiały na stronie

„Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego) – czytamy w przesłanym wczoraj komunikacie.

Sprawdź koniecznie

W poniedziałek, 30 marca, na stronie CKE (www.cke.gov.pl) oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych będą dostępne materiały z języka polskiego, we wtorek 31 marca – z matematyki, a w środę 1 kwietnia – z języków obcych. Materiały będą publikowane o godz. 9. Na stronach znajdą się też nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych.

MEN zaleca, aby próbny test odbył się w warunkach zbliżonych do tych, w jakich ma zostać przeprowadzony właściwy egzamin. „Wskazane jest, aby uczniowie (…) rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie” – proponuje ministerstwo.

Testy miałyby być ocenione przez nauczycieli według zasad opracowanych przez CKE do 8 kwietnia.

Sprawdź koniecznie

Kto zechce, ten skorzysta

- Nie będziemy przeprowadzać kolejnych próbnych testów – mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy. - Nasi uczniowie napisali już dwa próbne egzaminy, otrzymali informację zwrotną od nauczycieli, dowiedzieli się, jakie są ich mocne i słabe strony. Przeprowadzenie jakiegokolwiek egzaminu zdalnie rodzi obawy, że nie byłyby on napisany samodzielnie przez uczniów. Prawdopodobnie wielu z nich korzystałoby z pomocy rodziców, starszego rodzeństwa itp. Nie mamy złudzeń, że w wielu przypadkach byłaby to praca zespołowa, jak więc taką pracę oceniać? Nie byłoby to miarodajne. Poza tym nie wszyscy uczniowie mają odpowiedni sprzęt, aby móc napisać egzamin online. Nie można też nagle zaskakiwać tych młodych ludzi wiadomością, że za parę dni mają pisać próbny egzamin. Wystarczająco mocno przeżywają obecną sytuację. Pozostawimy więc wybór rodzicom i dzieciom. Jeśli uczeń zechce skorzystać z tych materiałów, będzie miał taką możliwość.

- Teoretycznie jest możliwość przeprowadzenia egzaminu online, ale wymaga to spełnienia określonych wymagań sprzętowych i czasu. Nie mamy jednego ani drugiego – podkreśla również Tomasz Manikowski, zastępca dyrektora SP 14 w Toruniu. - Na pewno będziemy zachęcać uczniów, aby skorzystali z materiałów, które zostaną zamieszczone przez CKE. Roześlemy w tej sprawie informacje do rodziców i nauczycieli. Gdy wypełnione arkusze wrócą do nas, przeanalizujemy je, jednak trudno tutaj o obiektywną ocenę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że egzamin może nie być napisany przez ósmoklasistę samodzielnie. Jedyne, co będziemy mogli zrobić, to porównać te testy z poprzednimi próbnymi egzaminami, do których uczniowie przystąpili w szkole.

Dyrektorzy szkół są zgodni, że właściwy egzamin 8 klas z tych samych powodów, co próbny nie powinien zostać przeprowadzony online. - Co z dziećmi, które nie mają komputerów, dostępu do internetu? - pyta Iwona Szaro, dyrektor SP 4 w Inowrocławiu. - Egzamin online byłyby wobec nich niesprawiedliwy. Jego wyniki nie byłyby też wiarygodne. Nie korzystamy z dziennika elektronicznego, toteż jesteśmy w kontakcie mailowym z rodzicami i uczniami. Na naszej stronie internetowej w osobnej zakładce są zamieszczane zadania i materiały dla dzieci. Chcemy też utworzyć osobną domenę dla szkoły.

A może świadectwa?

Zdaniem wielu nauczycieli najlepszym rozwiązaniem byłoby odwołanie egzaminu ósmoklasisty i przeprowadzenie naboru do szkół ponadpodstawowych na podstawie świadectw. - W skrajnej sytuacji egzamin może być odwołany. Jeżeli tak by się stało, to są mechanizmy, które pozwalają na przeprowadzenie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w oparciu o wyniki na świadectwie – wyjaśnia Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Według mnie nie ma natomiast możliwości odwołania matury, ponieważ jest ona jedynym instrumentem upoważniającym do ubiegania się o przyjęcia na studia. Uważam, że przeprowadzenie egzaminów online, czy to dla 8 klas, czy też matury nie jest możliwe dla wszystkich uczniów ze względu na niejednakowy dostęp do sprzętu, internetu itp. Tymczasem warunki, w jakich odbywa się egzamin, powinny być takie same.

Próbna matura przez internet ma odbyć się w dniach 2-8 kwietnia.

Właściwy egzamin 8 klas jest zaplanowany w dniach 21-23 kwietnia. Matura rozpoczyna się 4 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska