Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2021. Uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W 2020 roku egzamin ósmoklasisty odbywał się w reżimie sanitarnym. Tak samo będzie podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021
W 2020 roku egzamin ósmoklasisty odbywał się w reżimie sanitarnym. Tak samo będzie podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 Wojciech Wylegalski/ Zdjęcie ilustracyjne
Już w środę 17 marca 2021 rozpocznie się próbny egzamin ósmoklasisty. Testy, przygotowane przez CKE, odbędą się w całej Polsce. Przystąpią do nich także uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego.

Zobacz wideo: Tradycyjne dania na Wielkanoc z regionu Kujaw i Pomorza

Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 17-19 marca 2021. Uczniowie będą zmagać się z zadaniami przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

To też może Cię zainteresować

Ósmoklasiści: - Na zdalnych lekcjach trudniej się uczyć

Tegoroczni ósmoklasiści muszą przygotowywać się do egzaminu ucząc się zdalnie. Nie ukrywają, że jest to dla nich trudniejsze niż gdyby nauka odbywała się normalnie w szkole.

- Na zdalnych lekcjach nie da się nauczyć tyle samo, co podczas normalnych zajęć w szkole – mówi Magda Szamałek, ósmoklasistka. - Nauczyciele starają się nam pomagać, ile mogą, ale przez internet trudniej jest im przekazać wiedzę, a nam trudniej się skupić. Gdy jesteśmy w szkole, mamy o wiele lepszy kontakt.

Magda tak jak większość ósmoklasistów w Polsce przystąpi do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Pierwszego dnia - w środę 17 marca 2021 - młodzież będzie pisać język polski, drugiego – w czwartek 18 marca 2021 - matematykę, a w piątek 19 marca 2021 – język obcy (w przeważającej części angielski). - Jak chyba większość uczniów najbardziej obawiam się matematyki – mówi Magda. - To trudny przedmiot, a przy zdalnej nauce – jeszcze trudniejszy. Języka polskiego jakoś łatwiej się nauczyć, nie mówiąc o angielskim.

- Niestety, na zdalnych lekcjach samo sprawdzenie obecności zajmuje czasem 5-10 minut, a przy skróconych zajęciach, które trwają 30-35 minut, czas jest na wagę złota. Dobrze, że w naszej szkole niektóre lekcje, na przykład z języka polskiego, trwają 45 minut. Mamy bardzo duży zakres materiału do opanowania i uważam, że skracanie lekcji po to, abyśmy odeszli od komputerów, nie ma sensu. Nauczyciele mogliby przeznaczyć ten czas na wytłumaczenie nam wielu zagadnień. To jest bardzo trudny czas dla ósmoklasistów. Okrojono wymagania egzaminacyjne, co moim zdaniem jest błędem. Może sam egzamin będzie nam łatwiej napisać, ale nie będziemy znać dobrze tego materiału i w sumie na tym stracimy - mówi Mariusz, ósmoklasista.

Ministerstwo obniżyło wymagania na egzaminie ósmoklasisty

Ministerstwo Edukacji i Nauki obniżyło wymagania na egzaminie ósmoklasisty właśnie w związku z nauką zdalną (w klasach 4-8 SP i w szkołach ponadpodstawowych trwa ona od 26 października 2020).

Z języka polskiego ograniczono listę lektur obowiązkowych (wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza), z matematyki ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych), natomiast z języka angielskiego wykreślono z listy środków gramatycznych czas past perfect oraz mowę zależną.

Arkusze przygotowane w oparciu o nowe wymagania ósmoklasiści zobaczą po raz pierwszy podczas egzaminu próbnego.

Egzamin 8 klas odbędzie się w reżimie sanitarnym

- Uczniowie będą pisać próbny egzamin stacjonarnie. Zależy nam na tym, aby przećwiczyli wszystkie procedury, ponieważ do tej pory nie mieli takiej możliwości – mówi Jolanta Tarniowa, dyrektor SP 5 w Grudziądzu, gdzie egzamin zdają trzy ósme klasy. - Wszystko odbędzie się oczywiście w reżimie sanitarnym. Młodzież będzie pisać egzaminy z języka polskiego i matematyki w 6 salach i na sali gimnastycznej. Egzamin z języka angielskiego przeprowadzimy w 9 salach. Nie korzystamy z sali gimnastycznej, ponieważ nagranie musi być dobrze słyszalne, bez pogłosu. Dzieci będą wchodzić do budynku dwoma wejściami, wyznaczyliśmy różne miejsca, w których mogą zostawić okrycia. Uczniowie zostali o wszystkim poinformowani, wiedzą też o obowiązku dezynfekcji rąk oraz zakrywaniu ust i nosa. Ponieważ nauczyciele muszą zasiadać w zespołach nadzorujących, na czas próbnego egzaminu zmieniliśmy plan zajęć. Przez trzy dni – od środy do piątku - uczniowie będą zaczynać lekcje później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska