Wzrosły opłaty za żłobki w Kujawsko-Pomorskiem. Rodzice muszą płacić więcej za pobyt dzieci i wyżywienie

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Żłobki gminne są oblegane przez rodziców, ponieważ opłaty są w nich znacznie niższe niż w placówkach prywatnych
Żłobki gminne są oblegane przez rodziców, ponieważ opłaty są w nich znacznie niższe niż w placówkach prywatnych Lucyna Nenow/ Zdjęcie ilustracyjne
W Kujawsko-Pomorskiem w wielu gminach wzrosły opłaty za żłobki. Rodzice muszą więcej płacić nie tylko za pobyt dziecka, ale także za wyżywienie. Tylko w niektórych sytuacjach mogą liczyć na zniżki w opłatach.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Wysokość opłat za żłobki ustalana jest przez poszczególne gminy. Często stawki uzależnione są procentowo od najniższego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2021 wynosi ono 2800 zł brutto). Wówczas, jeśli rośnie najniższa krajowa, wzrasta również opłata za żłobek.

To też może Cię zainteresować

W Bydgoszczy zniżki na kolejne dzieci przy zasiłku rodzinnym

W Bydgoszczy wysokość opłaty za pobyt w żłobku zależy od wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę.

- Opłata za pobyt w żłobku wynosi 11 proc. minimalnego wynagrodzenie za pracę, czyli od 1 stycznia roku 2021 jest to 308 zł.
Dzienna stawka żywieniowa to 6,30 zł – wylicza Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Bydgoszczy. W przypadku nieobecności dziecka zwracana jest dzienna stawka żywieniowa.

W Bydgoszczy rodzice mogą liczyć na obniżenie opłat w kilku przypadkach. Najwięcej, bo aż 70 proc. można zyskać, jeśli do żłobka uczęszcza więcej niż jedno dziecko (zniżka na drugie i trzecie dziecko) i jednocześnie rodzinie przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego. Ponadto opłata zostaje obniżona połowę, na przykład, za drugie i kolejne dziecko uczęszczające do żłobka. - Obecnie w żłobkach miejskich jest 1180 miejsc normatywnych – dodaje Marta Stachowiak.- W tym roku planowane jest zwiększenie liczby miejsc o 50 w Żłobku nr 17 przy ulicy Morskiej 2.

W Grudziądzu od najniższej krajowej liczą też wyżywienie

W tym roku więcej za żłobek muszą także płacić mieszkańcy Grudziądza (do dyspozycji mieszkańców jest jedna gminna placówka licząca 26 miejsc).Opłata wynosi 10 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę. Od najniższej krajowej jest też liczona dzienna stawka żywieniowa, która stanowi 0,25 proc. tej kwoty.

- Odpłatność za pobyt i wyżywienie dziecka wzrasta w przypadku wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę – podsumowuje Beata Adwent, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

We Włocławku opłata za pobyt wynosi 8 proc. najniższego wynagrodzenia

Od najniższej krajowej uzależniona jest również opłata za żłobek we Włocławku.

- Opłata za pobyt w żłobku jest stała i wynosi 208 zł miesięcznie, czyli 8 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu 31 grudnia roku poprzedniego – informuje Bartosz Kucharczyk, kierownik Referatu Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Włocławka.

We włocławskich żłobkach dzienna stawka żywieniowa to 6 zł. Rodzicom przysługuje jej zwrot za każdy dzień nieobecności dziecka.

We Włocławku na 50-proc. zniżkę w opłatach mogą liczyć rodzice w przypadku korzystania ze żłobka przez drugie i kolejne dziecko z rodziny. Taka sama ulga przysługuje, gdy dziecko pochodzi z rodziny korzystającej z Karty Dużej Rodziny. - W przypadku miesięcznej, wakacyjnej przerwy w żłobku rodzice nie ponoszą opłat za pobyt i wyżywienie – dodaje Bartosz Kucharczyk. Gmina ma do dyspozycji w swoich placówkach w sumie 215 miejsc żłobkowych.

W Toruniu wysokość opłaty zależy od liczby godzin w żłobku

- Wysokość opłat za żłobek wynika z liczby zadeklarowanych godzin pobytu dziecka oraz rzeczywistej liczby dni roboczych w miesiącu i wynosi 1,50 zł za każdą rozpoczętą godzinę – informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. - Dzienna stawka żywieniowa w żłobkach prowadzonych przez gminę wynosi obecnie 5,5 zł i jest ustalana przez dyrektora żłobka, przy udziale rady rodziców, ale nie może ona przekroczyć 158 zł miesięcznie.

W Toruniu także rodzice mogą liczyć na zniżki w opłatach za żłobek. - W przypadku uczęszczania do żłobka rodzeństwa, koszt ulega obniżeniu o 50 proc. za drugie i każde kolejne dziecko – wyjaśnia rzeczniczka. Jeśli dziecko jest nieobecne w żłobku przez trzy kolejne dni, rodzice otrzymują zwrot dziennej stawki żywieniowej pod warunkiem poinformowania placówki najpóźniej w pierwszym dniu nieobecności malucha. Aktualnie w Toruniu jest 2157 miejsc żłobkowych, z czego 502 miejsca są w placówkach publicznych.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
T21

Najpierw to trzeba załapać się na miejsce w żłobku, co w Bydgoszczy jest niemożliwe, tak dbają o przyrost naturalny.

Dodaj ogłoszenie