Dzieci musiały odpowiedzieć na 26 pytań, z których można było zdobyć maksymalnie 40 punktów. - To nie były bardzo trudne zadania - mówią szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy.
Test dotyczył czasu. - W pierwszej części sprawdzianu uczniowie odpowiadali na pytania testowe odnoszące się do fragmentu książki Wojciecha Mikołuszki "Tato, a po co? Czyli 50 odpowiedzi na jeszcze dziwniejsze pytania" i do wiersza Wandy Chotomskiej "Rozmowa z zegarem" - informuje Alicja Pawłowska z Wydawnictwa Operon. W sprawdzianie wzięło udział ponad 244 tysiące uczniów w kraju.
Dzieci musiały m.in. napisać opowiadanie o tym, jak im mija czas. Wypowiedź kończyła się zdaniem "Ten dzień był bardzo udany. Szkoda, że tak szybko minął". - Napisałam o tym, że rodzice wyprawili mi urodziny. Pojechaliśmy do Sopotu i tam była impreza na plaży - mówi Pola Jankowska z VI a.
Jej koleżanka z klasy, Weronika Kaczmarek wymyśliła jednodniowy wyjazd do Londynu, gdzie z koleżanką oglądała najbardziej znane zabytki . - Napisałem o wyjeździe do lunaparku - mówi z kolei Szymon Madej z VI b. - A ja o tym, jak w "Focusie" oglądałem filmy 3D i dobrze się bawiłem - dodaje Paweł Roman, też z VI d.
Dzisiejszy próbny sprawdzian nie był jedynym, do którego przystąpili szóstoklasiści z "41". Poprzedniego dnia pisali test przygotowany przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu. - To był dopiero trudny egzamin - wzdychają uczniowie. - Trzeba było mieć dużo wiadomości i myśleć!
- Testy opracowane przez IBK nie należą do najłatwiejszych - potwierdza Wojciech Konarski, dyrektor SP 41. - Dla nas są jednak bardzo ważne, bo pozwalają śledzić postępy poszczególnych uczniów.
Dzieci w pierwszej klasie piszą tzw. test wejściowy. - Wtedy wiemy, z jaką wiedzą do nas przychodzą - wyjaśnia dyrektor Konarski. - Potem piszą kolejny pod koniec roku szkolnego. Taki test odbywa się również w następnych klasach, do piątej włącznie. Wyjątkiem są szóstoklasiści. Oni przystępują do testu sprawdzającego kompleksowo ich wiadomości zdobyte podczas nauki w szkole podstawowej.
11 stycznia o godz 15.00 wydawnictwo Operon udostępni arkusz sprawdzianu wraz z kluczem odpowiedzi na swojej stronie internetowej. Będzie je można znaleźć pod tym linkiem: Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Operonem- Arkusze i odpowiedzi
Czytaj e-wydanie »