Jak było? - Nieźle. Myślałem, że będzie gorzej - przyznaje Jędrzej Smokowski, maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego w Ciechocinku. Wczoraj zdawał język polski, dziś niemiecki, a jutro matematykę. - Właśnie jej obawiam się na prawdziwej maturze. Chciałbym wypaść dobrze, bo myślę o studiach na politechnice - mówi Jędrek.
W Zespole Szkół nr 1 w Aleksandrowie Kuj. do próbnej matury przystąpiło 63 uczniów liceów profilowanych. Wczoraj sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. - Matura będzie zaliczona, gdy uczeń na poziomie podstawowym wykaże się trzydziestoma procentami wymaganej wiedzy. Taka wiedza daje mu jednak słabe szanse w staraniach o indeks wyższej uczelni. Powinien zdecydować się na udział w rozwiązywaniu zadań na poziomie rozszerzonym - tłumaczyła nam przed sprawdzianem Elżbieta Lisiecka , dyrektorka ZS nr 1.
Po pisemnej części na poziomie podstawowym - był to zestaw zadań - większość uczniów aleksandrowskiego Zespołu Szkół nr 1 zdecydowała się sprawdzić swoją wiedzę na poziomie rozszerzonym, który pozwala osiągnąć wyższe oceny.
- Sami jesteśmy ciekawi, jak wypadnie ta próbna matura. Nową maturę będziemy mieli w szkole po raz pierwszy. To przeżycie także dla nas, nauczycieli - nie ukrywa dyrektor Lisiecka.
W ciechocińskim Liceum Ogólnokształcącym próbną maturę z języka polskiego pisało 79 trzecioklasistów. Kolejne przedmioty można było wybrać samemu. - Uczniowie układają sobie maturę jak klocki - pod kątem studiów - _mówi Zbigniew Różański, dyrektor LO w Ciechocinku. Dlatego jest możliwość zdawania także nietypowych przedmiotów wśród tych dodatkowych. I tak, na prawdziwą maturę jedna osoba z ciechocińskiego "ogólniaka" wybrała historię sztuki.
W ostatnich klasach Liceum im. Władysława Łokietka w Radziejowie jest 124 uczniów. Wszyscy zdecydowali się zdawać egzamin dojrzałości. Wśród języków obcych zdecydowanie najwięcej osób zadeklarowało chęć zdawania języka angielskiego, dwoje uczniów woli język niemiecki, jedna osoba wybrała zaś francuski.
Z przedmiotów dodatkowych największym powodzeniem w radziejowskim liceum cieszy się geografia, wiedza o społeczeństwie oraz matematyka. Nowe zasady zdawania matury raczej nie zdobyły uznania radziejowskich licealistów.
- _Bardzo lubię pisać długie wypracowania, dlatego stara matura byłaby dla mnie łatwiejsza. Tutaj musiałam rozwiązywać test, który sprawił mi trochę kłopotów - powiedziała nam po egzaminie Marta Maślińska. Większość pozostałych maturzystów była podobnego zdania. - _Nie wiem, jak wypadłam w czytaniu ze zrozumieniem tekstu, ponieważ pytania, na które należało odpowiedzieć po lekturze, wydały mi się niezbyt precyzyjne i zrozumiałe - _stwierdziła Justyna Depta.
Byli jednak i zwolennicy nowych zasad maturalnych. - _Poprzednio należało tylko napisać wypracowanie. Osoby, które nie lubią dużo pisać, mogły zostać gorzej ocenione. Tutaj zaś mogą wykazać się podczas testu czy innych części egzaminu - _mówił Tomasz Pawlak.
Dziś egzamin z języków obcych, a w sobotę uczniowie zmierzą się z zadaniami z innych przedmiotów: matematyki, biologii, historii, chemii, geografii, fizyki z astronomią, wiedzy o społeczeństwie. Do właściwej matury przystąpią 18 kwietnia.
**
Próbowali nowej...
(res, iga, mn)

Bartek Badźmirowski i inni trzecioklasiści z ciechocińskiego ogólniaka pisali wczoraj próbną maturę.
Wczoraj uczniowie liceów przystąpili do próbnej matury, którą w tym roku po raz pierwszy będą zdawać na nowych zasadach.