Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci mleka robią co mogą, by nie płacić kar

Lucyna Talaśka-Klich [email protected]
Marcin Gromada, z miejscowości Ludzisko, nie przekroczy mlecznego limitu, choć jego krowy dają bardzo dużo mleka
Marcin Gromada, z miejscowości Ludzisko, nie przekroczy mlecznego limitu, choć jego krowy dają bardzo dużo mleka Lucyna Talaśka-Klich
Remontują stada, ograniczają sprzedaż surowca, żeby nie przekroczyć limitów. - W poprzednim roku dokupiłem limitu, więc nie przekroczę kwoty - mówi Marcin Gromada, gospodarz z miejscowości Ludzisko (gm. Janikowo). - Poza tym przebudowałem stado, żeby teraz ograniczyć produkcję. Teraz mam 23 krowy mleczne, ale po uwolnieniu kwot chcę mieć ich 30.

Jednak ten ostatni rok kwotowy prawdopodobnie zakończy się przekroczeniem krajowej kwoty, a to oznacza, że gospodarze, którzy sprzedadzą więcej mleka niż wynosi ich indywidualny limit, będą musieli zapłacić karę (nazywaną opłatą wyrównawczą).

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że od kwietnia do grudnia 2014 roku do podmiotów skupujących dostarczono ok. 7,99 mld kg mleka. Zatem stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 80,86 proc. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw to 80,56 proc.

Agencja przestrzega

Od kwietnia do grudnia minionego roku ilość skupionego mleka była wyższa o 5,88 proc. niż w analogicznym okresie roku 2013/2014 - podaje Agencja Rynku Rolnego. W grudniu 2014 r. do podmiotów skupujących dostarczono 842,29 mln kg mleka, czyli o 1,69 proc. więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj też: Rolnicy z Polski i Niemiec podzielą się doświadczeniami
ARR twierdzi, że jeśli dynamika skupu surowca utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 7 proc. Skutek? Trzeba będzie uiścić opłatę wyrównawczą "w wysokości znacząco wyższej niż opłata za rok kwotowy 2013/2014".

Ratunek w dzierżawach

Do 31 stycznia 2015 r. można składać w agencji wnioski o zatwierdzenie umowy oddania w używanie kwoty indywidualnej, a do 28 lutego 2015 r. - wnioski o zatwierdzenie umowy zbycia prawa do kwoty indywidualnej.

- W związku z tym, że zarówno 31 stycznia jak i 28 lutego przypadają w soboty, wnioski w sprawie dzierżaw można składać do 2 lutego, zaś w sprawie sprzedaży kwot maksymalnie do 2 marca - wyjaśnia Tadeusz Zaborowski, dyr. bydgoskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego.

Mleczarnie pomagają

- Moja spółdzielnia - inowrocławska Cuiavia - stara się pomóc rolnikom - mówi Marcin Gromada. - Niedawno dzwonił do mnie kierownik skupu z tejże mleczarni i pytał, czy zmieszczę się w limicie.
Bo w mleczarniach wiedzą, kto wykorzysta limit, a kto nie. Pomagają kontaktować ze sobą gospodarzy w sprawie dzierżaw czy sprzedaży kwot.

Przeczytaj też: Po proteście rolników w Izbicy Kujawskiej. "Chcemy godnie żyć" [wideo]

- Współpraca zakładów z dostawcami jest bardzo dobra - twierdzi Tadeusz Zaborowski. - My też staramy się robić co tylko możliwe, by pomóc gospodarzom. Organizujemy szkolenia, spotkania z producentami mleka, a dzięki zamianie kwot bezpośrednich na hurtowe (tzw. konwersji) też udało się poprawić sytuację niektórych dostawców. Rozdysponowanie limitów z rezerwy również pomoże rolnikom, ale na pewno nie rozwiąże problemu w stu procentach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska