Prof. Józef Szala, prof. Arkadiusz Jawień i Krzysztof...

  Prof. Józef Szala, prof. Arkadiusz Jawień i Krzysztof Herdzin - to oni odsłonią na Długiej swoje "Autografy"

  Zdjęcie autora materiału

  Hanka Sowińska

  Aktualizacja:

  Laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki

  Laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki ze swoimi autografami odsłonią 22 września, w trakcie Święta Ulicy Długiej. ©Tomasz Czachorowski

  Prof. Józef Szala, prof. Arkadiusz Jawień i Krzysztof Herdzin - to laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich. Zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki ze swoimi autografami odsłonią 22 września, w trakcie Święta Ulicy Długiej.
  Laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki

  Laureaci 12. edycji Autografów Bydgoskich zostali wybrani przez Kapitułę Honorową, w tajnym głosowaniu, spośród ponad 20 zgłoszonych postaci. Tabliczki ze swoimi autografami odsłonią 22 września, w trakcie Święta Ulicy Długiej. ©Tomasz Czachorowski

  Wydłuża się Aleja Bydgoskich Autografów. Po wtorkowym posiedzeniu Kapituły Honorowej (zasiadają w niej m.in. rektorzy wyższych uczelni, szefowie bydgoskich mediów) dziś oficjalnie ratusz ogłosił, że laureatami 12. edycji Bydgoskich Autografów zostali: Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień i prof. Józef Szala.

  Krzysztof Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista, doktor sztuk medycznych i wykładowca akademicki.
  Jest rodowitym bydgoszczaninem, absolwentem Akademii Muzycznej w klasie fortepianu J. Sulikowskiego i K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993), twórcą pierwszego w Polsce oficjalnie wybranego przez Sejmik Wojewódzki – „muzycznego logo” województwa kujawsko-pomorskiego.

  Krzysztof Herdzin Fot. Krzysztof Szymczak


  Na stronie herdzin.com.pl przeczytamy, że "jako chyba jedyny w Polsce artysta z powodzeniem łączy tak intensywną działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, w wymagających kompletnie dalekich od siebie kompetencji i doświadczeń rolach: kompozytora muzyki współczesnej, orkiestratora muzyki filmowej, dyrygenta symfonicznego, pianisty jazzowego, pianisty kameralisty, autora piosenek, producenta płyt, wykładowcy akademickiego".

  Drugi z laureatów - prof. Arkadiusz Jawień - reprezentuje świat medycyny. Jest wybitnym chirurgiem naczyniowcem, od tygodnia pełni zaszczytną funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (funkcję tę będzie pełnił do 2020 r.).
  Z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (do 2004 roku Akademia Medyczna) związany jest od ponad 40 lat, gdzie kieruje Katedrą Chirurgii Naczyniowej i Angiologii oraz Kliniką Chirurgii Naczyniowej i Angiologii. Jest również współtwórcą oraz dyrektorem Centrum Kształcenia w Języku Angielskim CM UMK.

  Prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jawień materiały CM UMK


  Specjalizuje się w chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii, w tym m.in. w nowoczesnym leczeniu tętniaków piersiowo
  - brzusznych i ran przewlekłych.

  W przeszłości był członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. W 2010 r. został Ambasadorem Regionu, a w 2013 r. Mistrzem Mowy Polskiej.

  Świat nauk technicznych reprezentuje prof. dr Józef Szala. Jest światowej sławy specjalistą z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych. W 1961 r. ukończył Politechnikę Gdańską - Wydział Maszynowy. Z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym jest związany od 1966 r. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1987 r. Był rektorem tej uczelni w latach 1990-1993 (wtedy działała poprzedniczka UTP czyli Wyższa Szkoła Inżynierska).

  Prof. dr hab. nauk technicznych Józef Szala materiały UTP


  Jak podaje UTP prof. Szala "jest twórcą szkoły naukowej, której widoczną emanacją jest powstanie Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn WIM UTP (ok. 50 pracowników i doktorantów)".

  Profesor Szala jest założycielem i członkiem wielu krajowych i międzynarodowych gremiów, organizacji naukowych, komitetów honorowych i sympozjów naukowych, zasiada w radach programowych i naukowych pism oraz w kapitułach nagród. W latach 2007 – 2012 był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest także przewodniczącym Zespołu Interdyscyplinarnego, z nominacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ds. Rządowego Programu Wieloletniego.

  W roku 2009 otrzymał godność Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich. Pięć lat później tytułem Doktora Honoris Causa uhonorowany został przez Politechnikę Opolską.

  W tym roku odsłonięciu bydgoskich autografów towarzyszyć będzie wyjątkowe święto na ulicy Długiej - przygotowane zostaną liczne atrakcje. W organizację wydarzenia intensywnie angażują się lokalni przedsiębiorcy, wśród nich jest m. in. Stowarzyszenie Bydgoska Starówka, Starówka Office oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu.

  Warto wiedzieć:
  Swoje autografy do tej pory złożyło 36 wyjątkowych osobistości:
  • 2007 - Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
  • 2008 - Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
  • 2008 - Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
  • 2009 - Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
  • 2010 - Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
  • 2011 - Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
  • 2012 - Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
  • 2013 - Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
  • 2014 - dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
  • 2015 - Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
  • 2016 - Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
  • 2017 - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel.  Uroczyste odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2017

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy