Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Program Moja Woda to hit. Wnioski obejmują już na połowę puli pieniędzy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/annawaldl
- Zainteresowanie dofinansowaniem w ramach programu „Moja Woda” jest bardzo duże i przerosło nasze oczekiwania - przekazuje nam Renata Napierkowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wnioski wpłyną szerokim strumieniem z całego kraju. Na co mieszkańcy regionu chcą dostać dotację?

Do tej pory złożono 10 tys. wniosków na łączną kwotę blisko 50 mln złotych w ramach programu Moja Woda, poinformował w czwartek 23 lipca w Sejmie wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. A przypomnijmy, że nabór rozpoczął się 1 lipca 2020 r. Można uzyskać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe (nie więcej niż 80% kosztów, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020).

Moja Woda. Duże zainteresowanie dotacjami

Ministerstwo Klimatu zapowiadało, że pilotażowa edycja programu „Moja woda” będzie realizowana w latach 2020-2024. Na łagodzenie skutków suszy przeznaczone zostanie 100 mln zł. Tymczasem złożone wnioski obejmują już połowę kwoty. Po niespełna miesiącu. Kto zatem chce skorzystać z dotacji, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku.

"Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach" – po pierwszych dniach naboru podkreślał minister klimatu Michał Kurtyka.

Program Moja Woda w województwie kujawsko-pomorskim

WFOŚiGW w Toruniu do 22 lipca otrzymał 502 wnioski w wersji papierowej. Opiewają na kwotę 2 mln 327 tys. zł. Za pośrednictwem Portalu Beneficjenta wojewódzki fundusz dostał ok. 700 wniosków.

- Warunkiem przystąpienia do programu jest rejestracja na Portalu Beneficjenta i jednoczesne złożenie wniosku w formie papierowej. Papierową wersję należy dostarczyć do siedziby funduszu osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej czy firmy kurierskiej - wyjaśnia Renata Napierkowska.

Oczko wodne? Na co w regionie chcemy pieniądze z programu Moja Woda?

WFOŚiGW zapewnia, że wnioski rozpatrywane są na bieżąco. - Najczęściej beneficjenci ubiegają się o dotację na kompleksowe przeprowadzenie inwestycji, czyli zakup przewodów i instalację przewodów odprowadzających wodę, zbiorników podziemnych lub naziemnych oraz instalacji nawadniających.

NFOŚiGW przekazał na realizację programu 64 mln zł. Pula, jaką dysponuje obecnie WFOŚiGW w Toruniu dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi 4 mln 250 tys. zł. Dofinansowanie będzie wypłacane po weryfikacji wniosku i zakończeniu inwestycji przez beneficjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska