Spis treści
Program "Profilaktyka 40 PLUS" zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia potrwa do 31 grudnia 2024 roku. Jest przeznaczony dla wszystkich osób, które skończyły 40 lat, nie korzystały wcześniej z tego programu lub skorzystały z niego, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach "Profilaktyki 40 PLUS".
Na te badania nie trzeba skierowania
- Im wcześniej możemy skontrolować nasze zdrowie, tym dla nas lepiej. W tym codziennym naszym życiu potwierdza się wyraźnie, że badania profilaktyczne są dla nas bezcenne - uważa Monika Jurkowska, dyrektor Przychodni "Bajka" i "Leśna" w Bydgoszczy.
- To jest bardzo dobra decyzja - twierdzi lek. med. Waldemar Gadziński, konsultant wojewódzki ds. medycyny rodzinnej, NZOZ Przychodnia "Łomżyńska" w Bydgoszczy. - Nie tylko w naszej przychodni, ale wiem, że również w całym województwie kujawsko-pomorskim wielu pacjentów chętnie korzysta z "Profilaktyki 40 PLUS".
Jak na razie w ramach tego programu w województwie przebadało się 71 104 kobiet i 48 173 mężczyzn.
"Profilaktyka 40 PLUS" to pakiet badań diagnostycznych, które pozwolą zidentyfikować, albo wykluczyć objawy najczęstszych chorób cywilizacyjnych.
Do programu kwalifikują się te osoby, które m. in. odpowiedzą na zawarte w nim pytania ankietowe, za pośrednictwem:
- Internetowego Konta Pacjenta
- aplikacji mojeIKP
- w placówce, która może – w ramach "Profilaktyki 40 PLUS" - badania te wykonywać.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. - Ważne jest, że aby skorzystać z tego programu nie trzeba mieć żadnego skierowania od lekarza – podkreśla lek. med. Waldemar Gadziński. - Wystarczy, że osoba zakwalifikowana do programu, zgłosi się do wyznaczonej placówki z dowodem osobistym.
Program "Profilaktyka 40 PLUS". Jakie badania i dla kogo?
Konsultant wojewódzki ds. medycyny rodzinnej podkreśla: - Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to program ten daje wiele możliwości, stąd naprawdę warto z niego skorzystać. Co ważne, aby przebadać się profilaktycznie, nie trzeba zapisywać się w kolejkę do lekarza POZ.
Badania diagnostyczne w ramach programu "Profilaktyka 40 PLUS" są zestawione w pakietach. Ten przeznaczony dla kobiet, obejmuje:
- morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajoną w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
Taki sam pakiet badań diagnostycznych przygotowano dla mężczyzn, ale dodatkowo jest on poszerzony o PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity. Jest też i pakiet wspólny - dla obu płci, który umożliwia wykonanie poniższych badań:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Co istotne - "Profilaktyka 40 PLUS" to program badań bezpłatnych.
- Jego celem jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń co zwiększy szansę na skuteczne leczenie oraz zapobieganie rozwojowi chorób – podkreślono w Ministerstwie Zdrowia. Program wprowadzono 1 lipca 2021 roku i obecnie przedłużono, ponieważ "w czasie pandemii dostępność do opieki medycznej i badań oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia była ograniczona". - Dlatego tak ważne jest, aby ten czas zrekompensować i wykonać badania profilaktyczne – podkreślono w resorcie zdrowia.
