Projekt „Nowe perspektywy kształcenia zawodowego” w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Uczniowie robią kursy zawodowe

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Uczniowie Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim, ZS nr 2 oraz ZS nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu zdobywają dodatkowe kwalifikacje w ramach projektu „Nowe perspektywy kształcenia zawodowego” Z SP
W trzech szkołach ponadpodstawowych powiatu golubsko-dobrzyńskiego realizowany jest projekt „Nowe perspektywy kształcenia zawodowego”. Dodatkowe kwalifikacje zdobywają uczniowie Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim, ZS nr 2 oraz ZS nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu.

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Całkowita wartość to niemal 2,5 mln złotych. Powiat uzyskał dofinansowanie z UE w wysokości 85 proc. oraz 5-procentowe wsparcie z budżetu państwa. Musiał także zapewnić 10 procent wkładu własnego. Efekty robią wrażenie.

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 października 2019. Finał nastąpi 30 września 2021. Jednym z aspektów projektu są cieszące się dużym zainteresowaniem uczniów kursy. Umożliwiają one zdobycie nowych kwalifikacji, stanowiących dopełnienie lub poszerzenie umiejętności, które mogą być wymagane w wykonywanym w przyszłości zawodzie.

- Chodzi głównie o takie kursy, których w zwykłym trybie kształcenia nie może zapewnić szkoła, a także sami uczniowie nie mają możliwości ich sfinansowania – wyjaśnia Bogdan Oskwarek, dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim. – O te umiejętności bardzo często pytają pracodawcy na etapie rekrutacji, więc ich posiadanie zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia.

Przeprowadzone ostatnio szkolenia skierowane były do uczniów kształcących się w zawodach technik mechatronik, a także mechanik pojazdów samochodowych.

- Pierwszy z kursów pozwalał uzyskać uprawnienia operatora maszyn sterowanych numerycznie CNC, kolejny –dawał kwalifikacje do spawanie metodą MAG (obejmował 25 godzin teorii oraz 120 godzin praktyki). Uczniowie zgodnie wskazują, że możliwość bezpłatnego zdobycia poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji jest kusząca. Dlatego do rekrutacji zawsze przystępuje więcej chętnych niż jest miejsc – informuje Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu.

W szkoleniach uczestniczą nie tylko uczniowie. Również nauczyciele praktycznej nauki zawodu mogą podnosić swoje kwalifikacje.

- „Nowe perspektywy kształcenia zawodowego” to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – informuje Joanna Karwaszewska, doradca zawodowy i nauczycielka przedmiotów z zakresu logistyki w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim. – Wśród głównych celów projektu można wskazać zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, przede wszystkim poprzez podniesienie efektywności kształcenia zawodowego, jak również poprzez rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku prac.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Uczniowie mają zapewnione doradztwo zawodowe, ułatwiony dostęp do wysokiej jakości staży/praktyk, finansowane szkolenia i kursy. Ponadto projekt obejmuje doskonalenie zawodowe dla nauczycieli i wyposażenie pracowni oraz warsztatów w sprzęt i urządzenia, by szkolne warunki były jak najbardziej zbliżone do tych panujących w zakładach pracy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie