Zgodnie z harmonogramem kontroli na ten rok urzędnicy magistratu zajęli się księgowością największej placówki oświatowej podległej miastu.
- Na 2006 rok plan kontroli został ustalony według wielkości budżetu każdej ze szkół. Ta szkoła była pierwszą, w której przeprowadzono w tym roku kontrolę, z uwagi na fakt dysponowania
prawie sześciomilionowym budżetem
Dyrektorzy pozostałych gimnazjów i szkół podstawowych mają o wiele mniej pieniędzy do dyspozycji. Dodatkowo, ze względu na funkcjonowanie krytej pływalni, Zespół Szkół Nr 1 posiada najbardziej zróżnicowaną w stosunku do pozostałych jednostek oświatowych gospodarkę finansową - wyjaśnia Edyta Ratkowska, naczelnik wydziału ekonomiczno - finansowego w brodnickim magistracie.
Przepisy ustawy o finansach publicznych nakładają na wszystkich burmistrzów, wójtów i starostów obowiązek przeprowadzenia w każdym roku kontroli przestrzegania przez podległe jednostki realizacji procedur w zakresie celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków. Kontrola obejmuje w każdym roku co najmniej 5 proc. wydatków każdej kontrolowanej jednostki.
W ubiegłym roku miasto sprawdziło wszystkie podległe jednostki organizacyjne. Ustalenia pokontrolne dotyczyły wówczas obowiązku opracowania we wszystkich jednostkach procedur w zakresie celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków.
- Obecnie sprawdzamy, czy opracowane procedury są zgodne ze standardami kontroli finansowej, określonymi przez Ministra Finansów. W Zespole Szkół Nr 1 opracowano procedury w sposób bardzo ogólny i nie określający szczegółowo zasad wewnętrznej kontroli finansowej - mówi Edyta Ratkowska.
Okazało się również, że księgi rachunkowe ZS nr 1 są prowadzone nierzetelnie a bilans za ubiegły rok zawiera nierzetelne dane, dotyczące składników majątkowych jednostki. Te dwa zagadnienia są ze sobą
ściśle powiązane
i wynikają z ustawy o rachunkowości.
W 2005 r. szkoła przeprowadziła inwentaryzację. Zgodnie z przepisami powinna zostać rozliczona w księgach rachunkowych roku, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Inwentaryzację rozlicza się następująco: dokonuje się spisu z natury składników majątkowych, wyceny na podstawie ksiag inwentarzowych oraz ustalenia różnic inwentaryzacyjnych (nadwyżek lub niedoborów). Wobec nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych niemożliwe było poprawne rozliczenie inwentaryzacji. To pociągnęło za sobą niezgodny ze stanem faktycznym bilans za 2005 rok.
Po aferze finansowej w SP nr 2 w Brodnicy (placówka m.in. zalegała ze składkami ZUS), magistrat wzmocnił kontrolę finansową nad wszystkimi podległymi jednostkami.
W związku z nieprawidłowościami w ZS nr 1
burmistrz zawiadomił prokuraturę
- 11 sierpnia wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z nieprawidłowościami, ustalonymi w drodze kontroli Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy. Oprócz pisma przewodniego otrzymaliśmy plik dokumentacji pokontrolnej. Zawiadomienie jest dość ogólne, dlatego badamy w jakim kierunku to pójdzie: fałszowania dokumentów, przywłaszczenia mienia czy złamania przepisów o rachunkowości - tłumaczy Alina Szram, prokurator rejonowa.
Obecnie opracowywane są dla policji wytyczne celem wszczęcia śledztwa. Być może już dziś policja otrzyma dokumenty.
- Bez wątpienia sprawą zajmą się biegli. Materia jest dość skomplikowana i nie odważylibyśmy się przesyłać do sądu materiałów bez opinii biegłych - mówi Alina Szram.
- W przyszłym tygodniu przystępujemy do kontynuacji rozpoczętej kontroli jednostek - kwituje Edyta Ratkowska z brodnickego magistratu.
Niestety, nie udało nam się wczoraj porozmawiać z Tomaszem Wysockim, dyrektorem ZS nr 1.