Pierwiastki promieniotwórcze
W przyrodzie większość pierwiastków występuje w postaci mieszaniny izotopów. Izotopy mogą być trwałe lub nietrwałe. To właśnie te nietrwałe izotopy określa się jako izotopy promieniotwórcze (inaczej - radioizotopy). Pierwiastki mogą być mieszaniną izotopów trwałych, nietrwałych lub obu typów izotopów. Jeśli pierwiastek zawiera tylko izotopy nietrwałe, nazywa się go pierwiastkiem promieniotwórczym.
Są pierwiastki promieniotwórcze pochodzenia naturalnego, np.: polon (Po), pluton (Pu), rad (Ra), uran (U), frans (Fr), neptun (Np), oraz wytworzone sztucznie przez człowieka, np.: ameryk (Am), berkel (Bk). Ze wszystkich znanych pierwiastków promieniotwórczych najbardziej radioaktywny jest polon.
Promieniowanie rentgenowskie - promienie X
Niektórzy uważają, że promieniowanie rentgenowskie (rtg, promienie X) używane do robienia zdjęć rentgenowskich, prześwietleń, to również promieniowanie radioaktywne. Promienie X to jednak rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Dawka promieniowania w ciągu jednego badania jest bardzo mała i nie zagraża zdrowiu.
Nie trzeba jechać do Czarnobyla
Każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że przedmioty typu bomba atomowa, czy miejsca jak elektrownia jądrowa, mogą być potencjalnie bardzo niebezpieczne. Jednak nie trzeba jechać do Czarnobyla, by mieć styczność z pierwiastkami promieniotwórczymi. Radioizotopy, czyli pierwiastki promieniotwórcze są obecne w naszym najbliższym otoczeniu. Oczywiście, jest to bez porównania niższe natężenie i te przedmioty nie mają aż tak natychmiastowego szkodliwego działania, jak np. uranowy rdzeń w elektrowni atomowej.
Oto lista promieniotwórczych przedmiotów w naszym otoczeniu
Te rzeczy i przedmioty często mamy w naszych domach, niektóre to nawet produkty spożywcze! Z innymi stykamy się sporadycznie w wyspecjalizowanych placówkach. Zobacz listę przedmiotów, które emitują najsilniejsze promieniowanie.
