Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja nowej książki o OSP na strażackiej wigilii w gminie Golub-Dobrzyń [zobacz zdjęcia]

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
W Macikowie zorganizowano wigilijne spotkanie opłatkowe druhów jednostek OSP z gminy Golub-Dobrzyń i miasta Golubia-Dobrzynia. Towarzyszyła mu promocja książki o OSP.
W Macikowie zorganizowano wigilijne spotkanie opłatkowe druhów jednostek OSP z gminy Golub-Dobrzyń i miasta Golubia-Dobrzynia. Towarzyszyła mu promocja książki o OSP. UG
W Macikowie zorganizowano wigilijne spotkanie opłatkowe druhów jednostek OSP z gminy Golub-Dobrzyń i miasta Golubia-Dobrzynia. Towarzyszyła mu promocja książki o OSP.

W spotkaniu uczestniczyli strażacy 13 jednostek. Pojawili się także przedstawiciele samorządów i lokalnej społeczności. Prezes zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Golubiu-Dobrzyniu Kazimierz Panter podsumował działalność za 2019 rok.

Ponadto przedstawiono wyniki przeglądu kronik. Wyróżniono kronikarzy: Kazimierz Panter - Cieszyny, Mirosław Buczkowski - Golub-Dobrzyń, Daria Wrzesińska - Nowogród, Natalia Lewandowska – Skępsk i Joanna Frączek - Oddział Miejsko-Gminny.
Wręczono akty wpisania do Księgi Zasłużonych dla oddziału M-GZ OSP RP w Golubiu-Dobrzyniu. Do grupy tej dołączyli: Marek Ryłowicz, Zbigniew Gwarek, Andrzej Wiciński, Waldemar Łabędzki, Ryszard Juszczak, Zbigniew Pytanowski, Zbigniew Rychlicki, Henryk Jeziorski, Józef Lewandowski, Bernard Foksiński oraz Henryk Rumiński.

Nastąpiła także premierowa prezentacja książki o straży z naszego terenu - „Woda naprzód”.

- To wyjątkowa książka opisuje losy ludzi, którzy poświęcili się dla ratowania innych. Ludzi, którym leży na sercu bezpieczeństwo lokalnych społeczności, zawsze gotowych, by bezinteresownie ratować życie ludzkie i nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia. Pomysł opisania działań strażaków ochotników z terenu gminy Golub-Dobrzyń narodził się już kilka lat temu. Jest się czym pochwalić i warto to spisać by z czasem nie umknęło. Początkowo tematem mieli się zająć pracownicy urzędu, ale ostatecznie tematu podjął się dr Tomasz Marcysiak, socjolog związany z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu - ktoś z zewnątrz z innym spojrzeniem – informuje Urząd Gminy Golub-Dobrzyń.

Autor zaznaczył, że inicjatywa pochodziła od strażaków.

- Wszystko zaczęło się mniej więcej dwa lata temu. Mariusz Wrzesiński podszedł do mnie na jednym z wykładów i pokazał mi zdjęcie starego Morisa z 1952 r. i zapytał czy nie mógłbym na podstawie tej fotografii napisać jakiejś historii o ochotniczych strażach pożarnych tego regionu - opowiada autor książki.

Działania wsparł wójt i urząd. Książka zawiera chronologicznie spisane wydarzenia, zbiór biografii, rys historyczny, opisuje działalność kulturalną i społeczną OSP, kroniki i archiwa jako źródła wiedzy o OSP, wspomnienia strażaków. Ponadto znajduje się tam reportaż fotograficzny Dariusza Bareyi, z kilku najważniejszych wydarzeń gminnych zatytułowany „Rok z życia OSP w obiektywie".
Podczas spotkania strażacy dostali sporo podziękowań za swoją pracę i poświęcenie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska