https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko likwidacji pociągów z Laskowic Pomorskich

Maciej Ciemny
Wszystkie pociągi jadące z  Poznania do Gdańska  zatrzymują się w Laskowicach i przejeżdżają przez to przejście. Wkrótce może się to  zmienić
Wszystkie pociągi jadące z Poznania do Gdańska zatrzymują się w Laskowicach i przejeżdżają przez to przejście. Wkrótce może się to zmienić Andrzej Bartniak
Pojawiła się plotka, że w jesiennym rozkładzie trzy połączenia mają zostać zlikwidowane. Dowiedzieliśmy się, że to realne plany.

Dotarliśmy do pisma, w którym PKP Intercity informuje jednego z lokalnych polityków, że bierze pod uwagę możliwość ograniczenia przystanków pociągów, które z Poznania kursują do Trójmiasta. Przewoźnik chce w ten sposób uatrakcyjnić czas podróży. Pociągi miałyby od jesiennej nowelizacji rozkładu nie zatrzymywać się w Laskowicach. Dotyczy to trzech połączeń.

- PKP zaoszczędzi w ten sposób pięć minut, ale może stracić pasażerów, którzy tu dotychczas wsiadali - mówi Weronika Piątkowska, świecianka, która obecnie pracuje w Gdyni, ale regularnie wraca do Świecia, gdzie ma rodziców.

Zwłaszcza, że stacja w Lasko­wicach jest jedyną na blisko stukilometrowym odcinku z Bydgoszczy do Tczewa, gdzie zatrzymują się pociągi dalekobieżne. Oznacza to, że korzystają z niej nie tylko mieszkańcy Laskowic, ale całego powiatu świeckiego i chełmińskiego. Choć to nie wszyscy, bowiem szynobusy firmy Arriva dowożą tu pasażerów chociażby z Grudziądza i okolic.

Cztery osobowe

Obecnie do Trójmiasta kursuje codziennie 21 pociągów. Jednak w tej liczbie mieszczą się tylko cztery połączenia spółki PKP Przewozy Regionalne. To takie składy które zatrzymują się na wszystkich stacjach i przystankach osobowych, czyli w powiecie świeckim również w Terespolu, Warlubiu i Twardej Górze.

- Jeden osobowy jedzie przed godz. 7, dwa po godz. 12, a ostatni po godz. 16. Kiedyś było ich osiem w rozkładzie - mówi pani Marzena, która w roku akademickim codziennie dojeżdża na studia do Gdańska. - Ze zniżką studencką płaci się za bilet nieco ponad 10 zł, a za dalekobieżny blisko 20. Dlatego wolę jechać dłużej, ale dwa razy taniej.

Zwłaszcza, że po gruntownej modernizacji linii od Tczewa do Gdyni, którą przeprowadzono, żeby bezproblemowo mogły po niej pędzić pociągi pendolino z Warszawy do Trójmiasta, skrócił się również znacząco czas przejazdu pociągami osobowymi. Niektóre jadą dłużej od pośpiechów raptem o kilkanaście minut, a oszczędza się prawie dziesięć złotych na jednym przejeździe. Dla studenckiego budżetu przez miesiąc powstaje z tego spora suma.

Przeczytaj również: - Pół godziny spóźnienia przez stanie w Solcu Kujawskim? - dziwi się nasz Czytelnik. - Szok!

Niestety, od dwóch lat regularnie obcina się liczbę kursów pociągów regionalnych. - Już i tak wracając z Gdańska często wsiadałam w pośpiech, a teraz jeszcze chcą ograniczyć pociągi, z których będę mogła wysiąść w Laskowicach. Byłoby to śmieszne, gdyby nie było przerażające - komentuje studentka.

Zgadza się z nią Sebastian Glaziński, radny gminy Świecie. - To kuriozum. Dojdzie do tego, że trzeba będzie jechać do Bydgoszczy autobusem, żeby stamtąd pociągiem dotrzeć nad morze, a i tak po drodze będzie się przejeżdżać przez Laskowice.

Glaziński przygotował pisma protestacyjne. Zachęca do ich podpisywania. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.laskowice.jimdo.com, albo w redakcji Gazety Pomorskiej w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 91 od poniedziałku do piątku w godz. 10-13.

Podpisy i listy

- Pokażmy, ile osób będzie niezadowolonych po wprowadzonych zmianach. Może jak prześlemy to do PKP, to się z tych pomysłów wycofają - uważa rajca. Można je też podpisywać w Urzędzie Gminy w Jeżewie.

- Ale i tak dziś wysyłamy do ministerstwa infrastruktury wspólny list w tej sprawie podpisany przez włodarzy z regionu. Również z Grudziądza i Chełmna. Zobaczymy, co nam odpowiedzą - mówi Mieczysław Pikuła, wójt Jeżewa.

W PKP Intercity nie udzielili odpowiedzi Gazecie Pomorskiej. Po dwóch telefonach zapewniali, że oddzwonią. Przy trzecim nie podnosili słuchawki...

Do sprawy wrócimy.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kolej na kolej

Dobra, nie płaczcie nad tym, co nie wróci, tylko brońmy tego, co jest, bo jak odetną te pociągi, zamiast pociągu co godzinę/dwie będzie jeden na cały dzień jeśli w ogóle będzie.

 

Stacja węzeł z tyloma miejscowościami dookoła nie może być pociągową pustynią, a tęgie głowy z PKP do tego dażą!

J
Janina
W dniu 09.08.2015 o 00:13, Gość napisał:

Całkiem niedawno zlikwidowano torowisko ze Świecia do Terespola. Mimo wielkich zapowiedzi jak bardzo przyda się to miastu powiększono jedynie parking przychodni miejskogminnej. A gdyby nie likwidować? Wyobraźmy sobie szynobus Świecie - Bydgoszcz i z powrotem. Mieszkańcy powiatu z Parlina, Kotomierza, Pruszcza i innych przyległych do trasy pociągu mają łatwiejszy dostęp do lekarza, marketów, urzędów itp. Ale to tylko marzenia. Dziś niestety ludzie nie posiadający samochodu nie mają alternatywy w postaci autobusu czy pociągu, bo się Panie opłaca... A to że  ktoś mieszkał na terenie powiatu Świeckiego całe życie, płacił podatki itd nic nie znaczy.

Taki SZYNOBUS to jest coś, ale nasza szansa przepadła, podziękujmy za zlikwidowanie torowiska Pogodzie

G
Gość

Całkiem niedawno zlikwidowano torowisko ze Świecia do Terespola. Mimo wielkich zapowiedzi jak bardzo przyda się to miastu powiększono jedynie parking przychodni miejskogminnej. A gdyby nie likwidować? Wyobraźmy sobie szynobus Świecie - Bydgoszcz i z powrotem. Mieszkańcy powiatu z Parlina, Kotomierza, Pruszcza i innych przyległych do trasy pociągu mają łatwiejszy dostęp do lekarza, marketów, urzędów itp. Ale to tylko marzenia. Dziś niestety ludzie nie posiadający samochodu nie mają alternatywy w postaci autobusu czy pociągu, bo się Panie opłaca... A to że  ktoś mieszkał na terenie powiatu Świeckiego całe życie, płacił podatki itd nic nie znaczy.

G
Gość
W dniu 08.08.2015 o 20:06, SD napisał:

PRZEJAZD W LASKOWICACH JEST WYJĄTKOWO UCIĄŻLIWY. PROBLEMEM JEST ZBYT DŁUGIE PRZETRZYMYWANIE ZAMKNIĘTEGO SZLABANU PRZEZ DRÓŻNIKÓW.  SZCZEGÓLNIE JEŚLI MAJĄ JECHAĆ DWA POCIĄGI W DŁUŻSZYM ODSTĘPIE CZASU  KIEROWCY CZEKAJĄ  10 MIN LUB WIĘCEJ MIĘDZY NIMI. BYWA NAWET TAK, ŻE PO DŁUŻSZYM CZASIE POSTOJU SZLABAN NAGLE SIĘ OTWIERA. POMIMO ŻE NIE JECHAŁ ŻADEN POCIĄG. ROZUMIEM ŻE DRÓŻUŻNICY BOJĄ SIĘ WYPADKU, ALE MAJĄ DOBRĄ WIDOCZNOŚĆ, A NIEDALEKO JEST NP PRZEJAZD W JEŻEWIE GDZIE NIE MA TAKICH PROBLEMÓW 

Co ma widoczność do tego kiedy dróżnik otwiera szlabany? A prowadzący pociąg to zapewne szofer co? Ruchem kolejowym , także sterowaniem rogatek na przejazdach kierują odpowiednie przepisy i procedury. A w Jeżewie jest szlak jednotorowy więc inna bajka.

S
SD

PRZEJAZD W LASKOWICACH JEST WYJĄTKOWO UCIĄŻLIWY. PROBLEMEM JEST ZBYT DŁUGIE PRZETRZYMYWANIE ZAMKNIĘTEGO SZLABANU PRZEZ DRÓŻNIKÓW.  SZCZEGÓLNIE JEŚLI MAJĄ JECHAĆ DWA POCIĄGI W DŁUŻSZYM ODSTĘPIE CZASU  KIEROWCY CZEKAJĄ  10 MIN LUB WIĘCEJ MIĘDZY NIMI. BYWA NAWET TAK, ŻE PO DŁUŻSZYM CZASIE POSTOJU SZLABAN NAGLE SIĘ OTWIERA. POMIMO ŻE NIE JECHAŁ ŻADEN POCIĄG. ROZUMIEM ŻE DRÓŻUŻNICY BOJĄ SIĘ WYPADKU, ALE MAJĄ DOBRĄ WIDOCZNOŚĆ, A NIEDALEKO JEST NP PRZEJAZD W JEŻEWIE GDZIE NIE MA TAKICH PROBLEMÓW 

G
Gość

Widzę,że niejaki Miki wszystko wie, jest na bieżąco we wszystkich sprawach o których zwykły śmiertelnik nie ma pojęcia : szpital broni, jest na bieżąco nawet z koleją itd. - do pracy,a nie mącić w głowach i dolewać oliwy do ognia przypadkowym  osobom czytających to forum!

a
adadadadada
I bardzo dobrze te pociagi powinny stawac w terespolu gdzie mieszkańcy swiecia i chelmna maja najbliżej na stacje pkp. Gdzie kursuja nie tylko pociagi ale i autobusy arrivy.. które przywożą pasażerów na pociąg. !
m
miki

Może sensowne byłoby przyłączenie Świecia do Laskowic? Odpadłby problem międzygminnej ścieżki rowerowej. Można by ten twór nazwać Laskowiecie. Inny wariant to budowa ścieżki rowerowej do Gdańska, Poznania i później do Krakowa (ubież się w ocisłe bo warto mieć styl i depniemy sobie ode wsi do de wsi może byś tak Damian wpadł popedałować? To Janerka). Wiadukt na drodze 10 stopnia odśnieżania? Trzeba było zamieszkać w Jeżewie tam nie ma takich problemów. Proszę nie nazywać mnie kolegą

D
DMX

Wałkujcie ten temat do skutku, bo nawet nie wiecie, jaka to jest ważna sprawa. Jeśli by obcięli te połączenia, to będzie katastrofa dla studentów i innych dojeżdżających do Trójmiasta, podróżujących do Poznania i Wrocławia.

 

Sam też często korzystam z pociągów do Gdańska - samochodem to się kompletnie nie opłaca, a pociągiem jest stosunkowo tanio oraz szybko. Absolutnie nie można tego tak zostawić!

p
piotr2

Zdaje się, że jeszcze za głębokiej komuny były plany budowy wiaduktu dla samochodów na przejeździe laskowickim. Komuna upadła, ćwierć wieku rządzi samorząd, a ten bardzo uciążliwy przejazd zachował się niczym z innej epoki. Za to, o ile dobrze pamiętam z obietnic przedwyborczych, pan Pogoda zamierza z kasy miejskiej budować most w Kozłowie. Scyzoryk w kieszeni się otwiera.

W
Wujek

Jak PKP Intercity zabiera pociągi to niech nie zapomni o przejeżdzie. Czy kiedykolwiek doczekamy się usunięcia tego przejadu na głównej magistrali węglowej? To przecież jest jak przejście dla pieszych na autostradzie.

p
piotr2
W dniu 04.08.2015 o 08:51, miki napisał:

Jeszcze pewnie Pogoda powinien ubogich z Laskowic nakarmić i napoić

 

A może kolego zamiast ironizować powiedziałbyś raczej co zrobił Pogoda, żeby połączyć Świecie ze światem? Ja widzę, że za jego kadencji w tej materii jest coraz gorzej, jakby Burmistrz oderwał się od rzeczywistości, ale mogę się mylić oczywiście. Masz więc kol. miki wielką szansę, żeby wskazać pozytywne działania naszego wysoko opłacanego wieloletniego Burmistrza :)

m
miki
W dniu 03.08.2015 o 22:19, Katarzyna Nowak napisał:

Tadeusz Pogoda, co nasz burmistrz zrobił, żeby połączyć Świecie ze Światem? NICPowinien kursować bus ze i do Świecia w godzinach odjazdu pociągów. Świecie powinno rozwijać się w kierunku Laskowic, żeby za kilkadziesiąt lat z nim się połączyć, jak to było z Przechowem. Już dawno powinien pojawić się chodnik dla pieszych i droga rowerowa Kościuszki - PKP Laskowice, a co mamy?NIC, no tylko basen w strefie przemysłowej, przy prywatnym hotelu, pustą bibliotekę i halę sportową w skarpie

Jeszcze pewnie Pogoda powinien ubogich z Laskowic nakarmić i napoić

K
Katarzyna Nowak

Tadeusz Pogoda, co nasz burmistrz zrobił, żeby połączyć Świecie ze Światem? NIC

Powinien kursować bus ze i do Świecia w godzinach odjazdu pociągów. Świecie powinno rozwijać się w kierunku Laskowic, żeby za kilkadziesiąt lat z nim się połączyć, jak to było z Przechowem. Już dawno powinien pojawić się chodnik dla pieszych i droga rowerowa Kościuszki - PKP Laskowice, a co mamy?

NIC, no tylko basen w strefie przemysłowej, przy prywatnym hotelu, pustą bibliotekę i halę sportową w skarpie

h
hrstxh

Postęp zamiast do przodu idzie do tyłu...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska