Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich na lata 2021-2027 przedłożył rządowi minister rolnictwa i rozwoju wsi. Ministrowie poznali możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej w kolejnej perspektywie finansowej. W dokumencie skupiono się na wykorzystaniu Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.
Unijne ustalenia wciąż trwają. Jeszcze w połowie 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu i główne założenia Wspólnej Polityki Rolnej od 2021 roku. Zapowiadano większą swobodę w ramach zasady pomocniczości i większą odporność sektora rolnictwa. KE naciskała również na zwiększony poziom ambicji związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianie klimatu w ramach tej polityki. Już z ówczesnej zapowiedzi wynikało, że priorytetem będzie wspieranie małych i średnich gospodarstw rolnych.
Założenia PROW 2021-2027 - na co będą pieniądze?
Na Wspólną Politykę Rolną dla wszystkich unijnych krajów Komisja Europejska zaproponowała 365 mld euro. W PROW 2021-2027 na płatności bezpośrednie i interwencje rynkowe przewidziano 286,2 mld euro, zaś na rozwój obszarów wiejskich 78,8 mld euro. Ile miałoby trafić do Polski? Proponowane środki dla naszego kraju w ramach WPR na lata 2021-2027 to 30,6 mld euro (w cenach bieżących).
Proponowane środki na Politykę Spójności dla wszystkich krajów członkowskich UE wynoszą 330,6 mld euro. W tej części Polska ma otrzymać według aktualnych propozycji 64,4 mld euro (w cenach z 2018 r.).
Nowe działania w ramach WPR będą koncentrowały się na wspieraniu rozwoju sektora rolno-spożywczego oraz ocenie jego oddziaływania na klimat i środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem ich ochrony.
Rosnące wymogi, stawiane przez Komisję Europejską w zakresie realizacji przez rolnictwo celów środowiskowo-klimatycznych, sprawi, że trzeba będzie przeznaczyć więcej pieniędzy niż do tej pory na takie działania z WPR. "Dlatego rozwój obszarów wiejskich po 2020 r. wymaga istotnego wsparcia pozostałych środków europejskich, w tym w szczególności z Polityki Spójności".
Tu wymienia się 3 działy na obszarach wiejskich, które będą wymagały inwestycji ze środków Polityki Spójności. Dotyczące m.in.
- gospodarowania wodą (magazynowanie, retencja, itp.),
- gospodarki odpadami i ściekami,
- infrastruktury umożliwiającej rozwój przedsiębiorczości i powstawania nowych miejsc pracy (transport, energia, internet, itp.).
Polska zabiega o zwiększenie budżetu w ramach obu polityk.
Opracowanie na podst. informacji na stronie premier.gov.pl
________________________________
Agro Pomorska odc. 87
