https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed urlopem załatw EKUZ, pomyśl też o ubezpieczeniu. Kart EKUZ wydawanych w Kujawsko-Pomorskiem przybywa

oprac. (tik)
Pixabay.com
Na wiosnę wzrasta liczba wydawanych bezpłatnie Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W sumie w 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim złożono o blisko 26 proc. więcej wniosków o jej wydanie niż dwa lata wcześniej.

Przed nami długi weekend. Wiele osób spędza ten czas za granicą. W 2016 r. w ten sposób wypoczywało 19 proc. z nas - to 37 proc. ogółu wyjeżdżających.

Według raportu Polskiej Izby Turystyki wolimy jeździć częściej, ale na krótszy czas. W wyjazdach zorganizowanych daje się zaobserwować rosnący trend na 3,4-dniowe wycieczki, city-breaks, przedłużone weekendy. Teraz będzie podobnie, tym bardziej że kalendarz na przełomie kwietnia i maja układa się bardzo korzystnie - biorąc trzy dni wolnego, można wyjechać aż na dziewięć dni.

Wraz ze zwiększającą się liczbą kilkudniowych wyjazdów rośnie liczba wydawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) kart EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Ubiegłoroczny wynik - ponad 3 miliony 389 tysięcy wniosków o EKUZ – jest o blisko 29 proc. lepszy od osiągniętego w 2016 r. To dotychczasowy rekord, lepszy aż o 750 tys. wydanych kart w porównaniu do okresu sprzed dwóch lat. Największy postęp odnotowano w woj. mazowieckim, gdzie wzrost między 2015 a 2017 r. wyniósł blisko 40 proc. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku złożono o 26 proc. więcej wniosków o wydanie karty EKUZ niż dwa lata wcześniej. Statystyki NFZ-etu pokazują, że zainteresowanie Polaków kartami rośnie w kwietniu, a więc tuż przed nadejściem majówki, i to średnio aż o ok. 40 proc.

Czytaj również: Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ? [EKUZ NFZ za darmo]

- EKUZ uprawnia osoby ubezpieczone w NFZ-ecie do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej (UE), Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii przez okres sześć miesięcy, na identycznych zasadach jakie obowiązują obywateli tych państw. Oznacza to, że jeśli tamtejsi obywatele współpłacą za leczenie, to i my będziemy musieli. Karta ta nie pokrywa też kilku znaczących kosztów, o czym warto pamiętać przed jej wyrobieniem - tłumaczy Roman Kowalskiz multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia w Bydgoszczy.

Ile trzeba zapłacić za leczenie za granicą?

Na bezpłatną pomoc lekarską udzieloną przez zagraniczne placówki medyczne możemy liczyć tylko w zakresie określonym przepisami danego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Na przykład w Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień pobytu w szpitalu kosztuje 10 euro. Z kolei we Francji posiadacz karty EKUZ zapłaci 30 proc. wysokości honorarium lekarza, 20 proc. kosztów leczenia stacjonarnego i 25 proc. szpitalnego oraz między 35 a 65 proc. kosztów leków. We Włoszech za niektóre leki trzeba zapłacić 50, a nawet 100 proc. ceny, a w Belgii zapłacimy z własnej kieszeni za 25 proc. kosztów zarówno leczenia, jak i lekarstw. Do Wielkiej Brytanii z kolei lepiej nie wybierać się z niewyleczonym uzębieniem – obowiązują tam trzy stopnie opłat ryczałtowych za leczenie stomatologiczne, z których najdroższy mimo posiadania EKUZ będzie nas kosztował 219 funtów (ok. 1065 zł).

Przypomnijmy, klient posiadający jedynie EKUZ ponosi wszystkie koszty transportu sanitarnego do Polski oraz ratownictwa górskiego. W wielu krajach (m.in. w Austrii, we Francji, w Czechach i na Słowacji) jest ono w całości odpłatne, a sumy potrafią być liczone w setkach tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że w wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, nie honorując EKUZ. W dodatku świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów (np. zimowych) mogą być obciążone wyższymi opłatami.

- Sam NFZ zachęca, by przed wyjazdem np. do znanych kurortów zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne, które zadziała w sytuacjach wyłączonych z zakresu ochrony w ramach EKUZ - zwraca uwagę Kowalski. - Dobrowolna, kupowana na własną rękę polisa turystyczna przede wszystkim zapewnia pokrycie kosztów leczenia bez konieczności współpłacenia, a także ratownictwa i transportu medycznego - od pomocy i transportu z miejsca zdarzenia do szpitala, po transport do kraju pod opieką lekarza. W ramach polisy można również skorzystać z prywatnych placówek i całodobowego dostępu do centrum pomocowego.

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia pokrycie wydatków, których nie można uniknąć, posiadając tylko EKUZ. W ramach takiej polisy zyskuje się dostęp do opieki zdrowotnej w publicznych i prywatnych placówkach medycznych i pokrycie wszelkich kosztów transportowo-ratowniczych.

Przed wykupieniem, porównaj zakresy

Jak podpowiada ekspert, polisa turystyczna oferuje także dodatkowe rodzaje ochrony.

Lepiej przed wykupieniem polisy porównać ich kilka i wybrać najlepiej pasującą do celów naszej wyprawy. Ich ceny zaczynają się już od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Online Ekspert Compensa

EKUZ to na pewno przydatne rozwiązanie, ale może okazać się niewystarczające, zwłaszcza w górach – dlatego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W ramach EKUZ bardzo często nie można liczyć na pokrycie kosztów leczenia w prywatnych przychodniach, transportu medycznego do Polski czy ratownictwa górskiego, a polisa turystyczna zapewnia pomoc w każdej z tych sytuacji. Do takiej ochrony na pewno warto dołączyć też OC w życiu prywatnym, które może przydać się, jeśli spowoduje się wypadek na stoku, a także NNW zapewniające odszkodowanie po ewentualnym wypadku. Zapraszam na stronę Compensy gdzie można kupić ubezpieczenie Compensa Voyage bez wychodzenia z domu, w 5 minut.

 
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska