Normą staje się już powoli zasada 3x0, czyli bezpłatne: przelewy do ZUS i urzędu skarbowego, wydanie karty debetowej oraz dostęp do konta za pośrednictwem internetu.
Wybiera to, co potrzebuje
Takie oferty przygotowały między innymi banki: PKO BP, mBank i Citi Handlowy. Jeszcze inną formę współpracy z firmami wybrał Deutsche Bank PBC. Tu przedsiębiorca ma możliwość negocjowania warunków obsługi oraz dopasowania taryfy opłat i prowizji. Może np. negocjować opłaty za najczęściej używane produkty.
Zwykle przedmiotem negocjacji są opłaty za przelewy, nieco rzadziej - prowizje za wpłaty i wypłaty gotówkowe. Bank oferuje także możliwość zawieszenia opłat, na przykład za prowadzenie konta, nawet na kilka miesięcy.
Umożliwienie przedsiębiorcy wyboru usług bankowych, których rzeczywiście jego firma potrzebuje jest bardzo dobrym rozwiązaniem!
W ramach bieżącej obsługi rachunku firmowego, niektóre banki oferują także ciekawe rozwiązania, niewymagające od firmy „zamrażania” środków na dłuższy okres. Jednym z nich są lokaty overnight.
Pieniądz pracuje przez 24 godziny
To rodzaj depozytu krótkoterminowego zakładanego dosłownie na noc, z oprocentowaniem - w większości przypadków - ustalanym indywidualnie, a często oscylującym na poziomie najlepszych lokat.
Po założeniu takiej lokaty, bank pod koniec każdego dnia blokuje zgromadzone na koncie klienta pieniądze i stawia je do jego dyspozycji na rozpoczęcie kolejnego dnia roboczego, od razu z wypracowanym przez noc zyskiem. Odsetki są kapitalizowane codziennie i obliczane tak, jakby środki pracowały całą dobę.
Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie całkowitej płynności środków finansowych przy jednoczesnym ich lokowaniu na zdecydowanie korzystniejszych warunkach niż w przypadku zwykłego rachunku bieżącego.
Oprocentowanie lokat typu overnight jest zmienne. Jest ono głównie uzależnione od obowiązujących na rynku międzybankowym stawek (LIBOR, WIBID), które ustalane są każdego dnia. Dodatkowo, poziom oprocentowania z reguły określany jest na indywidualnych warunkach.
Lokatę overnight dla firm oferuje m.in. Deutsche Bank PBC, Kredyt Bank, Fortis Bank czy BZ WBK.
Dla przedsiębiorstw, które współpracują z firmami zagranicznymi, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lokaty walutowe. Wysokość oprocentowania zależy od okresu trwania depozytu oraz ulokowanej kwoty. Przy wysokich sumach można liczyć na indywidualne negocjacje z bankiem.
Tabelka z bankowymi ofertami kont dla przedsiębiorców w załączniku, żródło Bankier.pl
