https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy apelują do Morawieckiego, by powstrzymał Ziobrę

Zbigniew Biskupski AIP
Marek Szawdyn
Z apelem do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań przeciwdziałających wejściu w życie niekorzystnych dla wierzycieli, a w szczególności dla przedsiębiorców, zmian zaproponowanych przez resort sprawiedliwości a dotyczących egzekucji komorniczej zwrócili się przedsiębiorcy reprezentowani przez Konfederację Lewiatan.

- Oba projekty ustaw dotyczące egzekucji komorniczej, które wkrótce trafią pod obrady rządu, zdestabilizują system egzekucji i przyniosą wymierne straty państwu - zarówno finansowe dla budżetu, jak i wizerunkowe poprzez obniżenie wiarygodności w oczach inwestorów – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Komornicy będą działać jeszcze gorzej
Wprowadzenie w życie tych przepisów spowoduje redukcję kosztów, w tym personelu w kancelariach komorniczych, zaniechanie inwestycji przez komorników, spadek skuteczności kancelarii w odzyskiwaniu długów, rezygnację z dochodzenia przez wierzycieli z roszczeń do pewnych kwot (w zależności od branży np. do kwoty 1 000 – 2 000 zł) i przerzucenie części kosztów na Skarb Państwa, redukcję zatrudnienia po stronie wierzycieli lub wzrost cen usług (w celu zniwelowania kosztów związanych ze „złym długiem”) oraz wydłużenie czasu dochodzenia roszczeń.

Kluczową zmianą proponowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest kolejne ograniczenie prawa wierzycieli do korzystania ze sprawnych i sprawdzonych komorników.

Pod koniec 2015 r. wprowadzono już limit spraw z wyboru dla komorników do 5 tys.; mniej niż 1 proc. komorników uzyskało w 2016 r. wskaźnik skuteczności powyżej 35 proc., który umożliwia skorzystanie z drugiego pułapu, tzn. z 10 tys. spraw, a zatem jako realnie obowiązujący należy uznać limit 5 tys. spraw.

Planowane jest kolejne ograniczenie możliwości wyboru do 2,5 tys. spraw oraz do obszaru sądu apelacyjnego. Preferowane mają być kancelarie małe i średnie, jako cechujące się najwyższą sprawnością i skutecznością w egzekucji. Niestety, projektodawca pomija w uzasadnieniu interes wierzycieli – tak, jakby nowe regulacje w ogóle ich nie dotyczyły.

Konfederacja Lewiatan uważa, że zmiana uderzy także w kancelarie średnie, a będzie korzystna jedynie dla kancelarii mikro, które mają minimalne koszty własne. Jednak bez środków na inwestycje kancelarie mikro nie będą w stanie zapewnić wierzycielom egzekwowania roszczeń na poziomie skuteczności, który dzisiaj gwarantują średnie. To będzie wymierna strata dla wszystkich wierzycieli.

Komornicy jak w epoce króla Ćwieczka

Inne zmiany, m.in. zmniejszające opłaty egzekucyjne czy obowiązek odprowadzania znacznej części przychodów przez komorników do Skarbu Państwa, będą uniemożliwiały komornikom zwiększanie wydatków na prowadzenie kancelarii, zatrudnianie pracowników w celu poprawy efektywności wobec wpływu nowych, innych niż dotychczasowe spraw.

Wśród wierzycieli (w szczególności masowych tj. z branży energetycznej, telekomunikacyjnej i finansowej) już pojawia się coraz większa trudność w znalezieniu komorników potrafiących bez zaległości obsłużyć dziesiątki lub setki drobnych spraw. Dla takich wierzycieli działalność windykacyjna jest poboczną i odnotowują oni ogromne straty wynikające z faktu, że złożone wnioski egzekucyjne do nich wracają (komornicy odmawiają przyjmowania spraw) i muszą poświęcać czas na selekcjonowanie regionalnych komorników działających sprawnie i w sposób nowoczesny. Problem ten po wprowadzeniu nowych przepisów będzie się jeszcze pogłębiał.

Całkowicie niezrozumiały jest także powrót do ograniczeń terytorialnych komorników. Nie uzasadnia tego w żaden sposób możliwość wizyty interesantów w kancelariach komorniczych, gdyż np. sprawę dłużnika mieszkającego w niedalekiej odległości od Warszawy, zgodnie z właściwością sądu apelacyjnego, będzie mógł prowadzić komornik z Suwałk, a nie będzie mógł prowadzić komornik z Warszawy lub okolic. Obecnie ponad 90% bieżących kontaktów z komornikami ze strony dłużników (nie licząc czynności terenowych komorników) odbywa się korespondencyjnie lub telefonicznie. Jeśli chodzi o podział terytorialny, to dużo bardziej zasadne wydawałoby się uwzględnienie podziału administracyjnego kraju na województwa.

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

u
ulrik
Bardzo dobra ALE ŚCIEMA. Dlaczego nasz bohater Zbigniew i jego pomocnik JAKI nie zmniejszą kosztów postępowania sądowego i zarobków sędziów ? Nie zmniejszą podatków i innych opłat. Skoro im aż tak żal dłużników to jak mają litość żeby płacili tyle kosztów postępowania sądowego, czasami wyższych dwukrotnie od tych komorniczych. Dlaczego każą im płacić za zapytania po 100 złotych za jedno..a ustalają opłatę minimalną na 100 złotych. Prowadzenie sprawy a kliknięcie enter przez pracownicę us jest jednak nie do porównania. Dla MNIE TO KŁAMSTWO I ŚCIEMA I UDERZENIE W LUDZI WYKSZTAŁCONYCH I PRACUJĄCYCH KOSZTEM NIEROBÓW. Najłatwiej to się zmniejsza wynagrodzenie komornikowi bo jest spoza sektora czyli zabierając osobom prywatnym. CO TO ZA PROBLEM SKŁADKI Z OFE JUŻ UKRADLI, a europa przeciera oczy ze zdumienia. JARKU Z KOMUNĄ WALCZYŁEŚ NA BOHATERA SI KREUJESZ A KOMUNĘ WPROWADZASZ. Kolejna kwestia to jest to, że chcą zarabiać na majątku trwałym komorników. PRZECIEŻ TO jawne s..o. Niech wam komentujące barany zabiorą samochody, dadzą po 200 złotych i bujajcie się nimi jako państwowi taksówkarze a resztę wpłacać na skarb państwa. TAKIEGO ZŁODZIEJSTWA TO ZA RUSKICH NIE BYŁO. Niech państwo sobie zainwestuje pieniądze i prowadzi egzekucję.
w
wirek
a niech sobie kłapią w ministerstwie. Ludzie się śmieją , i szykują do zmiany pracy. Na prawdę już nikt nie zostaje..pracownicy znaleźli nowe zatrudnienie. Komornicy inwestują żeby zamknąć w styczniu 2018 roku. Tyle z realu
l
logan
Zgadza się umowa prorogacyjna to umowa między stronami, a art. 8 to dyktat wierzyciela względem dłużnika, taka mała różnica.
u
uczciwy komornik
Można, nazywa się to umowa prorogacyjna..
k
komoras
oczywiście, że logan ma rację. Wybór komornika wprowadzony w art. 8 Uoksie spowodował stworzenie niejasnych porozumień pomiędzy komornikami a wierzycielami i całą z tym związaną patologię....
Pozwólcie na złote myśli z artykułu:
Miter: Niektórym komornikom skończy się bogaty styl. Pani komornik Janus mówi dobrze, ale niezbyt szczerze:
"...system komorniczy i tak padnie. Obecnie jest blisko 1600 komorników, w ubiegłym roku zarobili oni na ok. 1.1 mld złotych, łatwo policzyć, że miesięczna kwota między 45-65 tys. zł już dziś nie wystarcza na funkcjonowanie kancelarii komorniczej. Grube ryby żyją dobrze, a uczciwi komornicy mogą jedynie szlachcie komorniczej jeździć po drogie alkohole na tych wszystkich szkoleniach, niestety, ale tak to wygląda – zdaniem Mitera minister Patryk Jaki odpowiedzialny za reformę komorników jest za krótki na niektóre sprawy, minister powinien wyjść do regionów, samo skupienie się na problemie narzuconym przez Krajową Radę Komorniczą może go zgubić. Dziś nie jest problemem zły PESEL przy windykacji, czy pomyłkowo zajęty ciągnik, czy konto bankowe, dziś prawdziwym problemem są układy komornicze istniejące w różnych regionach Polski. Sama ustawa tego nie zmieni, układ się przeobrazi, przepoczwarzy, i dalej w tym zawodzie nieuczciwe jednostki będą trwa. Komornik to trudny zawód, ale pudrowanie trupa bez realnych zmian w betonie tego zawodu w dłuższej perspektywie przyniesie więcej szkód niż pozytywnych zmian..."
Jako praktyk uważam, że tu jest problem.....
l
logan
wogóle wybór komornika to jest jakieś nieporozumienie, to tak jakbym sobie mógł wybrać sąd gdzie złożę pozew. Aby mi pozwany nie przyjechał i nie protestował to złożę sobie na drugim końcu Polski.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska