To nie wielkie fabryki lub galerie handlowe, ale drobni przedsiębiorcy w ostatecznym rozrachunku przyczyniają się do rozwoju gospodarczego miast, a w szerszej skali i całego kraju. Co więcej, to właśnie doświadczeni rzemieślnicy kształcą swoich następców, dzięki czemu wiele tradycyjnych zawodów jeszcze nie wymarło.
Pójdą na „swoje“
Podobne słowa padały z ust zaproszonych gości jak i samych rzemieślników podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Rzemiosła. Odbyło się ono w piątek, w siedzibie „Cechu” Rzemiosł Różnych. W trakcie uroczystości odznaczono zasłużonych przedsiębiorców, a także mówiono o głównych celach „Cechu”. Do najważniejszych z nich należy wykup lokali od miasta i utworzenie szkoły zawodowej. Pierwszy cel udało się już osiągnąć.
Czytaj też: Powiat chełmiński. Uczestnikom projektów pomogą rozkręcić biznes
- Myślę, że jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, wszyscy zainteresowani wykupią swoje lokale – mówi Mirosław Pietkiewicz, zastępca starszego „Cechu”. Był on członkiem komisji, która wypracowała zasady wykupu dotychczas wynajmowanych od miasta pomieszczeń. Gremium zakończyło już prace. Sprzedaż lokali powinna ruszyć w najbliższym czasie. „Pomorska” o tym informowała.
Szkoła startuje we wrześniu
Drugim z głównych zadań „Cechu” jest utworzenie szkoły ponadgimnazjalnej zawodowej o profilu zawodowym. Ruszyć ma ona we wrześniu. - Na początek zostanie utworzona jedna klasa. – dodaje Mirosław Pietkiewicz. – W sumie chcemy kształcić uczniów w około 20 zawodach.
Szkoła ma być kuźnią młodych rzemieślników, którzy jak ich mistrzowie będą prowadzili swoje małe zakłady i kształcili w nich następne pokolenia. - W innym wypadku w naszym mieście będą tylko banki, markety i galerie. Wolelibyśmy żeby to były galerie z obrazami - żartuje Pietkiewicz.
Podczas piątkowej uroczystości złotymi medalami im. Jana Kilińskiego uhonorowano Krystynę Matczak-Spasow i Mirosława Pietkiewicza. Srebrny medal otrzymał Stanisław Dzierzbicki. Z kolei srebrną odznakę mistrza otrzymał Jerzy Żochowski.
Czytaj też: Browar w Grudziądzu może zostać zamknięty
Honorową Odznakę Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemieślniczej otrzymali: Tadeusz Koprowski, Mariusz Kreński, Marzena Mirodka, Zbigniew Orzechowski, Bogdan Smagły, Adam Steyer, Adam Szymański, Grzegorz Urban, Justyna Ziółkowska, Jerzy Żochowski. Odznaką Rzemiosła uhonorowani z kolei zostali: Janusz Banaś, Tadeusz Czyżak, Wiesław Łasiński, Zdzisław Sobiech, Zbigniew Sobczak, Stanisław Suchojad, Grzegorz Szlas, Władysław Staruszkiewicz, Stanisław Trojanowski, Sławomir Umiński oraz Zygmunt Spychała.
