https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy "kręcą" Grudziądzem

(Deks) fot. piotr Bilski
Złote medale im. Jana Kilińskiego otrzymali Krystyna Matczak-Spasow (od lewej) i Mirosław Pietkiewicz, srebny medal natomiast Stanisław Dzierzbicki. Odznaki wręczył Andrzej Hadrysiak, wiceprezes kujawsko-pomorskiej Izby Rzemiosła.
Złote medale im. Jana Kilińskiego otrzymali Krystyna Matczak-Spasow (od lewej) i Mirosław Pietkiewicz, srebny medal natomiast Stanisław Dzierzbicki. Odznaki wręczył Andrzej Hadrysiak, wiceprezes kujawsko-pomorskiej Izby Rzemiosła.
- Razem możemy o wiele więcej. Ci, którzy nie są w naszych szeregach nie wiedzą co tracą - mówi Mirosław Pietkiewicz, zastępca starszego „Cechu”.

To nie wielkie fabryki lub galerie handlowe, ale drobni przedsiębiorcy w ostatecznym rozrachunku przyczyniają się do rozwoju gospodarczego miast, a w szerszej skali i całego kraju. Co więcej, to właśnie doświadczeni rzemieślnicy kształcą swoich następców, dzięki czemu wiele tradycyjnych zawodów jeszcze nie wymarło.

Pójdą na „swoje“

Podobne słowa padały z ust zaproszonych gości jak i samych rzemieślników podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Rzemiosła. Odbyło się ono w piątek, w siedzibie „Cechu” Rzemiosł Różnych. W trakcie uroczystości odznaczono zasłużonych przedsiębiorców, a także mówiono o głównych celach „Cechu”. Do najważniejszych z nich należy wykup lokali od miasta i utworzenie szkoły zawodowej. Pierwszy cel udało się już osiągnąć.

 Czytaj też: Powiat chełmiński. Uczestnikom projektów pomogą rozkręcić biznes

- Myślę, że jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, wszyscy zainteresowani wykupią swoje lokale – mówi Mirosław Pietkiewicz, zastępca starszego „Cechu”. Był on członkiem komisji, która wypracowała zasady wykupu dotychczas wynajmowanych od miasta pomieszczeń. Gremium zakończyło już prace. Sprzedaż lokali powinna ruszyć w najbliższym czasie. „Pomorska” o tym informowała.

Szkoła startuje we wrześniu

Drugim z głównych zadań „Cechu” jest utworzenie szkoły ponadgimnazjalnej zawodowej o profilu zawodowym. Ruszyć ma ona we wrześniu. - Na początek zostanie utworzona jedna klasa. – dodaje Mirosław Pietkiewicz. – W sumie chcemy kształcić uczniów w około 20 zawodach.

Szkoła ma być kuźnią młodych rzemieślników, którzy jak ich mistrzowie będą prowadzili swoje małe zakłady i kształcili w nich następne pokolenia. - W innym wypadku w naszym mieście będą tylko banki, markety i galerie. Wolelibyśmy żeby to były galerie z obrazami - żartuje Pietkiewicz.

Podczas piątkowej uroczystości złotymi medalami im. Jana Kilińskiego uhonorowano Krystynę Matczak-Spasow i Mirosława Pietkiewicza. Srebrny medal otrzymał Stanisław Dzierzbicki. Z kolei srebrną odznakę mistrza otrzymał Jerzy Żochowski.

Czytaj też: Browar w Grudziądzu może zostać zamknięty

Honorową Odznakę Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemieślniczej otrzymali: Tadeusz Koprowski, Mariusz Kreński, Marzena Mirodka, Zbigniew Orzechowski, Bogdan Smagły, Adam Steyer, Adam Szymański, Grzegorz Urban, Justyna Ziółkowska, Jerzy Żochowski. Odznaką Rzemiosła uhonorowani z kolei zostali: Janusz Banaś, Tadeusz Czyżak, Wiesław Łasiński, Zdzisław Sobiech, Zbigniew Sobczak, Stanisław Suchojad, Grzegorz Szlas, Władysław Staruszkiewicz, Stanisław Trojanowski, Sławomir Umiński oraz Zygmunt Spychała.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska