https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy zadowoleni z nowej ustawy o OZE

Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Za nowymi przepisami zagłosowało 430 posłów, dwóch było przeciw, jeden się wstrzymał. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców działających w obszarze energetyki.

W noweli skorygowano przede wszystkim błędne, kwestionowane przez Komisję Europejską, przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej. Uzyskano także notyfikację Komisji reguł przejścia instalacji z wygasającego systemu wsparcia zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.

Wprowadzono nowy, opcjonalny tryb wsparcia dla małych instalacji wodnych i biogazowych (taryfy gwarantowane obok systemu aukcyjnego), co jest rozwiązaniem bardziej przyjaznym mniejszym inwestorom. Usprawniono także procedury aukcyjne i uproszczono wiele przepisów (w tym liczenia pomocy publicznej).

Wszystkie te zmiany ograniczają ryzyko popełnienia błędu, a w efekcie ryzyko konieczności zwrotu otrzymanego wsparcia.Zdaniem pracodawców nowe przepisy ułatwią rozwój morskich farm wiatrowych. W aukcji będzie mógł wystartować podmiot, który ma prawomocne pozwolenie na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp oraz posiada ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Nie będzie potrzebne już pozwolenie na budowę.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski poinformował złożył obietnicę Radzie OZE, że wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnym pakietem przepisów dla OZE.

Jesteśmy zadowoleni z kształtu przyjętej ustawy. Deklarujemy nasz udział w przygotowaniu propozycji kolejnych zmian. Cieszy nas także zwrot w polityce rządu i zrozumienie dla korzyści energetycznych i gospodarczych rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku. Apelować będziemy o szybkie przygotowanie odrębnej ustawy dedykowanej energetyce morskiej.

Projekt likwiduje też wątpliwości interpretacyjne co do sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. Powinno to wpłynąć pozytywnie na toczące się postępowania administracyjne i sądowo- administracyjne.

Zdaniem Lewiatana dobrym rozwiązaniem jest również wyeliminowanie 3.letniego terminu „ważności” pozwoleń na budowę dotyczących elektrowni wiatrowych oraz ujednolicenie przepisów wstecznie, od 1 stycznia 2018 r. w brzmieniu bardziej korzystnym dla podatnika.

Sprawdź nasze inne informacje i porady

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
głos anty
Wątpliwości interpretacyjnych co do wysokości podatku od nieruchomości nie było. Sam obecny premier, jeszcze jako minister rozwoju i finansów wypowiadał się, że podatki powinno się płacić od całości elektrowni wiatrowej. Potwierdziła to również linia orzecznicza sądów administracyjnych. Dzisiaj w połowie roku budżetowego zmienia się przepisy i pozbawia gminy w połowie roku dochodów (niekiedy nawet 10%) i każe się te pieniądze zwracać. Typowe dla nieudacznego rządu "specjalistów", którzy najpierw bubel prawny uchwalają, a potem odpowiedzialność i skutki finansowe zwalają na samorządy.
P
Polak
Wolałbym aby premierem była Pani Szydło, gdyż to kobieta z j...mi a obecni to pupilki spółek zagranicznych i KE nic nie warci. Przegłosowali ustawę o OZE aby zapłacić 16 miliardów zł. z naszych podatków dla kapitału zagranicznego a teraz zapewne zmienią ustawę o IPN gdyż tak chcą Żydzi!!! Czas nadchodzi aby wyborcy wybrali SLD gdyż w dzisiejszych czasach dla Polski nie widzę innej partii
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska