Na uroczystość zaproszeni byli wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Jak się później okazało, także pięć organizacji pozarządowych z całego kraju.
Stowarzyszenie "Buko" znalazło się w zaszczytnym gronie, które kapituła nagrody obywatelskiej prezydenta pod przewodnictwem profesora Jerzego Regulskiego wyróżniła za inicjatywę "Wieś tematyczna Górnicza Wioska kopalnią ekonomii społecznej", w uznaniu za aktywność obywatelską w najmniejszych społecznościach".
- Zauważono i doceniono nas spośród prawie dwustu zgłoszonych inicjatyw z całej Polski, co uznajemy za ogromny sukces i nobilitację do dalszej, jeszcze bardziej aktywnej działalności na rzecz rozwijania idei ekonomii społecznej i wsi tematycznej "Górnicza Wioska" - podkreśla Wojciech Wyna, prezes "Buko". - Prezydenta zaintrygował temat podziemnego górnictwa węgla brunatnego w województwie kujawsko-pomorskim, mieliśmy więc w trakcie rozmowy okazję zaproszenia go do odwiedzenia wioski górniczej, jak i przepięknych Borów Tucholskich. Prezydent Komorowski obiecał, że jak tylko będzie mieć okazję, to z przyjemnością odwiedzi tak ciekawe miejsce prowadzone przez tak aktywnych mieszkańców.
Po spotkaniu uczestnicy udali się na oficjalny lunch oraz poczęstunek kawowy w ogrodach prezydenckich, które wywarły na nich ogromne wrażenie. W trakcie pobytu w pałacu prezydenckim delegacja miała okazję poznać wielu samorządowców, z którymi wymienili spostrzeżenia i uwagi dotyczące współpracy samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi. - Usłyszeliśmy o wielu dobrych praktykach stosowanych w tym zakresie w gminach, powiatach i miastach naszego kraju - dodaje Weyna. - Mamy nadzieję przenieść te dobre wzorce na grunt lokalny, gdyż praktyka potwierdza, że współpraca obu tych sektorów prowadzi do wzmocnienia potencjału regionu.
Spotkanie w stolicy było dużym przeżyciem oraz cennym doświadczeniem dla członków stowarzyszenia. Znalezienie się w gronie pięciu dostrzeżonych organizacji z całego kraju jest również ogromnym sukcesem dla tej małej, ale prężnie działającej społeczności lokalnej.
Czytaj e-wydanie »