https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd samochodu. Kierowców czekają duże zmiany!

MM
Przepisy dotyczące badania technicznych aut do poprawki. Niezależnie od tego czy pojazd przeszedł kontrolę czy nie, właściciel za badanie zapłaci z góry. To tylko jedna z nowości.
Przepisy dotyczące badania technicznych aut do poprawki. Niezależnie od tego czy pojazd przeszedł kontrolę czy nie, właściciel za badanie zapłaci z góry. To tylko jedna z nowości. Janusz Wójtowicz
Przepisy dotyczące badania technicznych aut do poprawki. Niezależnie od tego czy pojazd przeszedł kontrolę czy nie, właściciel za badanie zapłaci z góry. To tylko jedna z nowości.

Badanie techniczne auta. Kierowców czekają duże zmiany. Z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która została uchwalona przez Sejm i czeka na podpis prezydenta wynika, że badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej.

W praktyce oznacza to, że od 30 października 2017 roku opłata za badanie ma być pobierana przed jego rozpoczęciem. Obecnie w przypadku auta osobowego to wydatek 98 zł. Dodatkowo opłata ewidencyjna wynosi 1 zł.

Zobacz także: Tragedia pod Golubiem. Zginęły dwie osoby [zdjęcia]

Informacja o negatywnym wyniku badania trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu inni diagności będą posiadać informacje o tym dlaczego dany pojazd nie przeszedł okresowego przeglądu. To ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której kierowca jeździ od stacji do stacji, aby otrzymać pieczątkę.

Od przepisów przewidziano wyjątek, aby ułatwić życie przedsiębiorcom. Wprowadzono regulację, która pozwoli na wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o... sezonowym przeglądzie auta.

Badania techniczne są obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów poruszających się regularnie po naszych drogach, z wyjątkiem przyczepek lekkich. Dla samochodów osobowych pierwsze badanie należy wykonać przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, następne przed upływem kolejnych dwóch lat, a każde kolejne nie później, niż rok po poprzednim. Tej regułki nie trzeba zapamiętywać, ostateczna data kolejnego okresowego badania technicznego zawsze jest wpisana w dowód rejestracyjny. Po upływie tej daty pojazd traci prawo do poruszania się po drogach, gdyż uznawany jest za niesprawny. Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy zabytkowe niewykorzystywane do zarobkowego przewozu osób, dla których ustawodawca przewidział jedno badanie techniczne przed rejestracją, zwalniając je z konieczności dokonywania kolejnych badań.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz
Poprostu wprowadzono monopol na diagnostykę,
Zapłacić trzeba z góry a diagnosta może kilka razy znaleźć jakiejś usterki.
G
Gość

Ja swoim boję sie już jeździć dlatego teraz czekam na raport z autmotogo na temat 3 samochodów któe wybrałam i mam nadziej, że któreś z nich będzie moje. 

S
Seba14
No ładnie, teraz trzeeba będzie bardziej uważać jak pęknie halogen :/ ale tak czy inaczej z moją hondziną będę jeździł do speedcar, bo tam zawsze uczciwie mówili co jest nie tak, więc myślę że nadal będą dobrze klienta traktować.
1500 SPRING

Konkrety?

M
Marek
Kolejny urzedniczy wymysł i idiotyzm.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska