Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz, odc. 1

Pierwsi dawcy tego cennego leku, jak jest ludzka krew, przyszli do Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ulicy Jezuickiej 2 w piątek już około godziny 9.
- Krew to lek, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia, ale także na przykład w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom. Dlatego oddając krew, ratujesz czyjeś zdrowie i życie - zaznaczają urzędnicy bydgoskiego ratusza.
To Cię może też zainteresować
Akcja była efektem wspólnego przedsięwzięcia UMB i Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Warto zaznaczyć, że oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jest bezpieczne, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia dawcy. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny.
O czym należy pamiętać oddając krew
Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL (dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy, paszport), a dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi. W dniu oddania krwi dawcy przysługuje zwolnienie z pracy lub ze szkoły.
Ważne, by pamiętać, że w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, być wyspanym, wypoczętym, spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka i ciasta kremowe; nie pić alkoholu, być zdrowym.