Przed wejściem w życie nowych przepisów samo działanie polegające na zmianie wskazań licznika nie było przestępstwem.
- Za przekręcenie licznika można było odpowiadać karnie, na podstawie art. 286 Kodeksu karnego, czyli popełniając przestępstwo oszustwa - podaje mł. asp. Julia Świerczyńska, p.o. oficera prasowego komendanta powiatowego policji w Świeciu. - Wymagało to jednak udowodnienia osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia go w błąd.
Krótko mówiąc, trzeba było po prostu sprzedać samochód z przekręconym licznikiem, osiągając za niego wyższą niż należna cenę i zatajając ten fakt przed klientem.
- A to było bardzo trudno udowodnić - dodaje Świerczyńska. - Nowe przepisy, obowiązujące od 25 maja 2019 roku powodują, że nie trzeba nikomu udowadniać oszustwa.
Sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest już przestępstwem. Tak jak nie wolno przerabiać żadnych dokumentów bez względu na cel, tak nie wolno teraz zmieniać wskazań licznika samochodu.
I przestępstwo popełnia nie tylko ten, co licznik przekręca, ale także ten kto takie zmiany zleca.
Nie jest to tylko przepis na papierze. - Podczas przeprowadzonych kontroli drogowych na terenie naszego powiatu, od początku tego roku ujawniono aż 31 nieprawidłowości wskazań drogomierza - zdradza Świerczyńska.
