Przeliczanie Emerytury. Zobacz, bo możesz zyskać sporo pieniędzy!

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe).
Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe). Mariusz Kapała
Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 października 2017 roku wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ponowne przeliczenie emerytury może ją zwiększyć.

Muszą być oczywiście ku temu podstawy np. dodatkowy staż pracy, dodatkowe zarobki, które uzyskaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury.

Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS.

Zobacz wideo: Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku.

Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, emerytury częściowe i pomostowe). Natomiast nie podlega przeliczeniu nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w przypadku podlegania ubezpieczeniu po przyznaniu tego świadczenia.

By mieć przeliczoną emeryturę, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie. Warto to zrobić, bo nie ponosimy żadnego ryzyka. Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał emeryturę w wysokości dotychczasowej, czyli korzystniejszej. Nie obniży emerytowi świadczenia.

Kiedy składać wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego?

O tym, kiedy można złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, decyduje to, jakie świadczenie otrzymujemy.

  • W przypadku pracujących emerytów mających "stare emerytury" wniosek należy złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego
  • W przypadku pracujących emerytów mających "nowe emerytury" - nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.
  • W pozostałych przypadkach z wnioskiem do ZUS można się udać w dowolnym terminie.

Kto może złożyć wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego?

Sposobem na podwyższenie świadczenia jest też złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Kapitał początkowy to ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość. Można go przeliczyć np. z powodu urlopu wychowawczego, który obecnie przy kapitale początkowym liczony jest jak okres składkowy.

- Dotyczy to tych, którzy otrzymali decyzję przed 1 maja 2015 roku i nie wnioskowali o przeliczenie swojej emerytury. Warto też sprawdzić, czy do wyliczenia kapitału były przedłożone zarobki z całego okresu zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 roku - podpowiada Krystyna Michałek.

Często zdarza się, że mamy kłopot z udokumentowaniem swoich zarobków z dawnych lat. Powodem mogło być jej zniszczenie lub likwidacja zakładu pracy, który nie zadbał o odpowiednie archiwizowanie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przed 2009 rokiem przyjmował wynagrodzenia "0" za te okresy pracy. Po tej dacie ZUS może zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracę na umowie o pracę. Jeśli natomiast odnajdziemy lub uzyskamy dokumenty dotyczące faktycznego wynagrodzenia za wcześniejsze lata, to przeliczenie zarobków może mieć również wpływ na wysokość emerytury.

Kto może złożyć wniosek przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic?

Ostatnim sposobem na zwiększenie emerytury jest przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic Emeryt może złożyć wniosek ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia.

- Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego, gdy obowiązywały kolejne tablice lub tych osób, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym - podsumowuje Krystyna Michałek.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie