
Eksport telewizorów i AGD z Polski
W pierwszej piątce towarów o największej wartości eksportu w 2017 (tuż za meblami) znalazły się telewizory. Polska jest ich największym producentem w Europie. Odbiorniki telewizyjne „made in Poland” wyjeżdżają m.in. z fabryk w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu czy Mławie – tam produkują je takie marki, jak Philips, LG i Sharp. W ubiegłym roku zagraniczna sprzedaż polskich telewizorów wzrosła o 8 proc. w stosunku do 2016 r., osiągając wynik ok. 4,2 mld euro. Import był niemal czterokrotnie niższy. Produkowane w Polsce telewizory trafiają do całej Europy Zachodniej, Rosji, Wspólnoty Niepodległych Państw (czyli większości republik byłego Związku Radzieckiego), a także północnej Afryki.
Przeczytaj: To już koniec drugiej Japonii pod Toruniem. Sharp wygasza samodzielną działalność w Europie
Oprócz telewizorów jesteśmy również największym europejskim producentem kotłów na paliwa stałe. W Polsce powstają m.in. nowoczesne, niskoemisyjne piece, spełniające wyśrubowane unijne normy ekologiczne. Ogromna większość z nich idzie właśnie na eksport: do Niemiec, Czech, Austrii, Francji czy Włoch, gdzie cieszą się sporą popularnością – przede wszystkim ze względu na konkurencyjne ceny.

Eksport silników z Polski
Tuż za pierwszą dziesiątką w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorstwa i Technologii znalazły się silniki turboodrzutowe i turbośmigłowe, których eksport w ubiegłym roku osiągnął wartość niemal 2,5 mld euro. Potężne Airbusy i Boeingi latają m.in. dzięki podzespołom produkowanym w polskiej fabryce Hispano-Suiza w Sędziszowie.
Swoje zakłady w Kaliszu, Rzeszowie i Niepołomicach ma również amerykańska firma Pratt & Whitney, produkująca nie tylko silniki do samolotów cywilnych, ale również samolotów wojskowych i rakiet. Jej polskie spółki większość swojej produkcji wysyłają do Kanady.