Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Kozłowski pokaże swoje szopki z zapałek w Nakle, Szubinie i Sicienku [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Największą szopkę z zapałek na świecie Przemysław Kozłowski zbudował w 2020 r.
Największą szopkę z zapałek na świecie Przemysław Kozłowski zbudował w 2020 r. Maja Stankiewicz
O Przemysławie Kozłowskim głośno od lat. W 2020 r. zasłynął jako twórca największej szopki bożonarodzeniowej na świecie, którą wykonano z zapałek. W tym roku podjął kolejne wyzwanie.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Na początku września twórca szopek i rzeźbiarz poinformował o rozpoczęciu prac nad kolejną pokaźnych rozmiarów szopką bożonarodzeniową. „W tej chwili kończę podłogę. Niedługo rozpocznę konstrukcję ścian. Trzymajcie za mnie kciuki – napisał wówczas na stronie internetowej „Świat zapałek Przemysława Kozłowskiego”, którą prowadzi na Facebooku.

Tam też relacjonował na bieżąco kolejne etapy budowy szopki, która – jak twierdzi autor – jest drugą co do wielkości na świecie. Prosił użytkowników portalu, by mu kibicowali w realizacji tego przedsięwzięcia i trzymali za niego kciuki.

Do grudnia trzy wystawy: w Nakle, Szubinie i Sicienku

Dziś szopka jest gotowa, a Przemysław Kozłowski buduje kolejne, nieco mniejsze. Będzie je można zobaczyć na wystawach, które jeszcze w tym roku zorganizowane zostaną w placówkach kultury w Nakle, Szubinie i Sicienku.

To Cię może również zainteresować

Jako pierwsi, bo już w najbliższych dniach, szopki Przemysława Kozłowskiego zobaczyć będą mogli mieszkańcy grodu nad Notecią.

- W Nakle pokażę 11 szopek, wczoraj je ode mnie zabrano – powiedział nam w czwartek 4 listopada twórca. Niestety – wyjaśnia Przemysław Kozłowski – nakielanie nie zobaczą tej największej, która wykonana została w tym roku. Jest zbyt duża, by można ją było zaprezentować w oknach wystawowych biblioteki przy ul. Dąbrowskiego w Nakle.

To tam Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle organizuje cykliczne wystawy.

Wernisaż w Muzeum Ziemi Szubińskiej

Wiadomo już także kiedy wystawa zawędruje do Szubina. Wernisaż w Muzeum Ziemi Szubińskiej zaplanowano we wtorek 23 listopada o godz. 11. - W muzeum jest dużo miejsca, dlatego szopek będzie więcej 13 albo 14, także ta największa – informuje autor.

Wyjaśnia dlaczego otwarcie wystawy zaplanowano w dzień powszedni, a nie weekend jak to jest w Szubinie w zwyczaju. - W weekend nie przyszliby uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Pelikan” w Szubinie, bo rozjeżdżają się do domów a chciałem, by zobaczyli wystawę. Liczę na spotkanie z nimi i z instruktorami oraz rozmowę.

Bo Przemysław Kozłowski sam uczęszczał przed laty na zajęcia „Pelikana”.

Z Szubina do gminy Sicienko

Niepełnosprawny artysta jest obecnie mieszkańcem Słupowa. Do gminy Sicienko przeprowadził się kilka lat temu z Grzecznej Panny koło Szubina. Choć opuścił Pałuki nadal jest związany z tym regionem. Działa w szubińskiej grupie plastyków Plama’s. Dla twórców z grupy Plama’s organizuje w gminie Sicienko plenery.

- W 2022 r. będzie kolejny plener rzeźbiarski w Mochlu, a może także uda się zorganizować plener malarski – zapowiada twórca.

Pan Przemek nie raz opowiadał nam swoją historię. Los go nie rozpieszczał. Od dziecka był chorowity, wiele czasu spędzał w szpitalach. Rzeźbić zaczął dla zabicia czasu, tak zrodziła się pasja. Zaczął od rzeźby, ale największy rozgłos przyniosły mu szopki bożonarodzeniowe budowane z zapałek.

W tym roku pokazać chce je także w Gminnym Ośrodku Kultury w Sicienku. Kiedy? W sobotę 4 grudnia. Warto tam będzie zajrzeć w przedświąteczny czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska