MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzki do Wielkiej Brytanii coraz rzadsze. Emigrujemy głównie do Niemiec. Ile waży i ile kosztuje wyprowadzka?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przez dekady Polacy woleli raczej emigrować z kraju niż do niego wracać. W okresie pandemii trend po raz pierwszy się odwrócił.
Przez dekady Polacy woleli raczej emigrować z kraju niż do niego wracać. W okresie pandemii trend po raz pierwszy się odwrócił. 123RF.com
Przeprowadzki za granicę są dziś mniej popularne niż powroty do kraju – po raz pierwszy w historii Polska ma dodatnie saldo migracyjne. Zawirowania związane m.in. z pandemią i Brexitem sprawiły, że zmieniły się kraje, do których najczęściej emigrujemy.

Przeprowadzki w dobie Brexitu i pandemii. Co się zmieniło?

Jeśli chodzi o przeprowadzki Polaków za granicę, do najpopularniejszych kierunków od lat należała Wielka Brytania. Sytuację zmienił jednak nieco Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nastąpiło 31 stycznia 2020 r.

Jak wynika z raportu „Przeprowadzki 2021” serwisu Clicktrans, po raz pierwszy od 2012 r. to Niemcy, nie Wielka Brytania, stały się głównym kierunkiem zagranicznych przeprowadzek Polaków. Zmianę zaobserwowano na podstawie analizy ok. 41 tys. zleceń użytkowników serwisu Clicktrans dotyczących przeprowadzek w latach 2011–2021. Nie są to więc pełne dane dotyczące migracji Polaków, jednak pozwalają zaobserwować pewne ogólne trendy.

W 2021 r. osoby zamawiające przeprowadzkę za pośrednictwem serwisu Clicktrans przenosiły się przede wszystkim do:

  • Niemiec – 20,81 proc.,
  • Wielkiej Brytanii – 15,40 proc.,
  • Holandii – 12,26 proc.,
  • Hiszpanii – 7,66 proc.,
  • Francji – 5,16 proc.

Najsilniej spadła liczba zleceń dotyczących przeprowadzki z Polski do Wielkiej Brytanii (o 9 proc.), zaś najbardziej wzrosła liczba przeprowadzek do Holandii (o 5 proc.).

Raczej wracamy do kraju niż emigrujemy

Wstępne dane z ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego pokazują, że po raz pierwszy w historii gromadzenia danych Polska ma dodatnie saldo migracji – więcej osób wraca do kraju niż z niego wyjeżdża. Ten sam trend widać w raporcie serwisu Clicktrans.

W 2021 roku, podobnie jak w 2020, wśród przeprowadzek do Polski i z Polski ponad 70 proc. zleceń stanowiły powroty do naszego kraju – czytamy w raporcie.

Kraje, z których Polacy najczęściej zamawiali przeprowadzki do Polski.
Kraje, z których Polacy najczęściej zamawiali przeprowadzki do Polski. Clicktrans

Jeśli chodzi o to, z jakich państw najczęściej wracamy do ojczyzny, sytuacja nie zmieniła się od lat – w 2021 r. nadal były to głównie Wielka Brytania (42 proc.), Niemcy (23 proc.) i Holandia (11 proc.).

W prawie każdym z popularnych kierunków liczba przeprowadzek do Polski przeważała nad wyprowadzkami z naszego kraju. Jedynym wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie przeważa liczba wyprowadzek. Podobną tendencję odnotowaliśmy w roku 2019. Tym samym Hiszpania jest jedynym krajem, dokąd Polacy się chętniej wyprowadzają, niż z niego wracają – zauważają autorzy raportu.

Kiedyś emigrowali młodzi, dziś nieco starsi

Warto porównać liczby z raportu Clicktrans.pl z danymi GUS za rok 2020. W pierwszym roku pandemii liczba obywateli polskich przebywających czasowo za granicą powyżej 3 miesięcy była niższa niż w 2019 r. Polaków ubyło zwłaszcza w Wielkiej Brytanii (o ok. 24 proc., zapewne w związku z Brexitem) oraz w krajach pozaeuropejskich. Wzrosła za to liczba emigrujących do Norwegii (10 proc.) i Holandii (8 proc.). Można więc powiedzieć, że dane z raportu za 2021 r. pokazują kontynuację tych trendów – spadek zainteresowania Polaków przeprowadzką do Wielkiej Brytanii i wzrost zainteresowania Holandią.

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2020 r. Polacy wyjeżdżali za granicę głównie za pracą. Zmieniła się jednak struktura wiekowa emigrujących.

Wśród osób, których wyjazd za granicę został zgłoszony w jednostkach ewidencji ludności gmin, najliczniej reprezentowana w 2020 r. była grupa w wieku 30-39 lat – czytamy w raporcie GUS. – Natomiast 10 lat wcześniej były to osoby w wieku 20-29 lat. Można zatem przypuszczać, że znaczna część osób, które wyjechały za granicę w pierwszych latach po wstąpieniu Polski do UE, pozostała za granicą do chwili obecnej.

Ile waży i kosztuje przeprowadzka?

Jako ciekawostkę warto przytoczyć dane z raportu „Przeprowadzki 2021” na temat wagi przewożonych rzeczy. Jak łatwo się domyślić, osoby przenoszące się do innego kraju lub z niego wracające mają zwykle do przewiezienia sporo rzeczy.

W przypadku przeprowadzek do Polski i z Polski waga przeprowadzki mieściła się najczęściej w przedziale 301-600 kg. Zlecenia przeprowadzek o tej wadze stanowiły w 2021 r. 32 proc. zleceń – wyliczają autorzy raportu.

Waga rzeczy do przewozu w przypadku przeprowadzek do i z Polski.
Waga rzeczy do przewozu w przypadku przeprowadzek do i z Polski. Clicktrans

Co ciekawe, z roku na rok badani przewozili coraz mniej rzeczy. Od 3 lat spada średnia waga rzeczy przewożonych z Polski lub do Polski podczas przeprowadzki (meble itp.).

Warto wspomnieć też o koszcie, jaki trzeba ponieść. Przeciętna przeprowadzka z Polski za granicę kosztowała w 2021 r. 2248 zł, zaś powrót do Polski – 2205 zł. Warto jeszcze raz podkreślić, że są to dane dotyczące tylko jednego serwisu pomagającego w organizacji przeprowadzek, a więc podane kwoty to tylko pewne przybliżenia. W przypadku osób przenoszących się samodzielnie, bez korzystania z pośredników, koszty z pewnością będą niższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przeprowadzki do Wielkiej Brytanii coraz rzadsze. Emigrujemy głównie do Niemiec. Ile waży i ile kosztuje wyprowadzka? - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska