Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepychanki pod Sejmem. Politycy PiS próbują wprowadzić Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Od awantury i przepychanki ze Strażą Marszałkowską rozpoczyna się środowe posiedzenie Sejmu. Politycy PiS próbują wprowadzić na obrady Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika.
Mariusz Kamiński w drodze do Sejmu
Mariusz Kamiński w drodze do Sejmu Fot. PAP/Leszek Szymański

Awantura pod Sejmem

Krótko po godzinie 9 przed wejściem na teren Sejmu zebrała się grupa polityków PiS, na czele z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. Wśród nich są Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński.

Parlamentarzyści ruszyli grupą w stronę Sejmu otoczeni przez dziennikarzy, gdy nagle doszło do przepychanek ze Strażą Marszałkowską.

– Marszałek Szymon Hołownia boi się dwóch posłów, tak? Co to za środki bezpieczeństwa, to miał być otwarty, przyjazny Sejmu, uśmiechnięty. Widzicie co się dzieje? to jest wielkie oszustwo – skomentował Wąsik.

Przepychanki przed posiedzeniem Sejmu

Prezes partii prosił o przejście dla „posłów Kamińskiego i Wąsika”. Straż Marszałkowska odpowiedziała, że zaprasza ich do biura przepustek, gdzie „dostaną odpowiednie uprawnienia i wejdą na teren Sejmu”.

– Jeśli marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie gotowy do rozmów o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku, to będziemy rozmawiać – zadeklarował Jarosław Kaczyński.

Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki powiedział dziennikarzom, że funkcjonariusze Straży wykonywali swoje obowiązki. Posiedzenie izby niższej może być opóźnione.

Reakcja marszałka Sejmu

Marszałek Hołownia zadeklarował, że Kamiński i Wąsik nie wezmą udziału w sesji parlamentu. Zapowiedział również, że władze Sejmu będą bronić Straży Marszałkowskiej, która wykonuje działania w imieniu Rzeczypospolitej.

– Oni muszą być pewni, że stoimy za nimi murem – powiedział przewodniczący izby.

Nazwał też działania przedstawicieli PiS „chuligaństwem politycznym” i wezwał do deeskalacji.

Rusza posiedzenie Sejmu

Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przedłuża on legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zmiany te wynikają z decyzji Rady Unii Europejskiej, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 roku.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 do 4 marca 2024 roku.

Czym zajmą się posłowie?

Izba rozpocznie też prace nad obywatelskim projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej. Zgodnie z nim, po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

Podczas tego posiedzenia Sejm zajmie się też innym obywatelskim projektem, który wprowadza wprowadza emerytury stażowe. Jest to inicjatywa Solidarności. Zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy, a mężczyźni 40 latach.

Projekty uchwał PiS

Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie także projekty trzech uchwał, w których wzywają obecną większość do przestrzegania prawa oraz ostrzegają, że Polska „staje się krajem coraz bardziej niedemokratycznym”.

„Obejmując swoje urzędy premier Donald Tusk i wszyscy ministrowie nowego rządu uroczyście przysięgali przez Prezydentem RP wierność ustawie zasadniczej. Mimo to w ostatnich tygodniach Polska staje się stopniowo krajem coraz bardziej niedemokratycznym i niepraworządnym” – oceniono w pierwszym z tych projektów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: PAP, IAR, i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przepychanki pod Sejmem. Politycy PiS próbują wprowadzić Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska