Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!
We wtorek 22 czerwca GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem. Zadanie zostało podzielone na cztery odcinki, pierwszy z przetargów dotyczy odcinka drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz–Toruń na odcinku od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Emilianowo wraz z rozbudową DK 25.
To Cię może też zainteresować
Przetarg na 20 milionów euro
GDDKiA uważa, że szacunkowa wartość zamówienia to 20 milionów euro. Tak duże pieniądze oznaczają spore oczekiwania od wykonawców, te zawarto w kilkudziesięciu puntach. Najważniejsze zadania stojące przed zwycięzcą przetargu to:
- budowa drogi ekspresowej S10 oraz budowę drogi krajowej nr 25
- budowa węzłów drogowych: Bydgoszcz Południe, Zielona, Brzoza i Emilianowo
- Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) w Emilianowie (oba kierunki)
- budowę i przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów
- budowa obiektów inżynierskich w ciągu drogi ekspresowej S10 i w ciągu drogi krajowej nr 25 oraz w ciągu dróg krzyżujących się z drogą ekspresową S10 i DK 25
- budowa urządzeń ochrony środowiska, w szczególności zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt, przepustów ekologicznych wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, a także ogrodzenie S10 wraz z instalacją ekranów przeciwolśnieniowych
Odcinkiem S10 za cztery lata
Budowa trasy ekspresowej to skomplikowane przedsięwzięcie od strony projektowej i dokumentacyjnej. Kierowcy powinni uzbroić się więc w cierpliwość, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem tym fragmentem drogi przejedziemy się pod koniec 2025 roku, budowa całego odcinka bydgosko-toruńskiego S10 potrwa jeszcze dłużej.
Decyzja środowiska dla drogi ekspresowej S10
- Zamawiający wymaga, aby prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowane zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 48 miesięcy (termin maksymalny) od daty zawarcia umowy (w tym dla odcinka 1.1 w terminie nie dłuższym niż 44 miesiące). Przy czym do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 16 grudnia do 15 marca) - czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu.
Oferty powinny być złożone do 28 lipca 2021 roku, tego też dnia nastąpi otwarcie kopert w przetargu. Wiadomo już, że nie tylko cena będzie podstawą do wyłonienia wykonawcy. Choć dalej będzie pełnić ważną rolę (60 procent wagi), to jednak zapewniony okres gwarancji jakości stanowi aż 30 procent, z kolei termin realizacji kontraktu to 10 procent wagi.
