https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez to nie dostaniemy ślubu kościelnego i cywilnego. Zasady z 2024 roku

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Decyzje o ślubie podejmują dwie osoby, które darzą się uczuciem. Małżeństwo zmienia też wiele w kontekście prawa. Przy zawarciu formalnego związku para podejmuje decyzje w kontekście nazwiska, dzieci, dziedziczenia. Nim jednak staniemy na ślubnym kobiercu musimy sprawdzić czy nie istnieją prawne przeciwwskazania do zawarcia związku. Zobaczcie, kiedy nie można wziąć ślubu.

W naszym kraju odbywa się najwięcej ślubów konkordatowych, czyli połączenie ceremonii kościelnej z cywilną. Wskazuje się, że to około 70% wszystkich małżeństw.

Przeczytaj: Tyle pieniędzy dostały młode pary w prezencie ślubnym w 2024 roku. Oto kilka przykładów

Wyróżniamy trzy rodzaje ślubów:

  • cywilny,
  • kościelny
  • konkordatowy.

Ślub kościelny zwykle jednak jest połączony ze ślubem w urzędzie. Możliwe jest jednak małżeństwo tylko kanoniczne (czyli kościelne) bez skutków cywilno-prawnych przewidzianych przez prawo, ale tylko z bardzo ważnych przyczyn.

Do zawarcia związku małżeńskiego niezbędni są świadkowie. Dowodem zawarcia związku są obrączki, którymi para wymienia się podczas ceremonii.

Ślub w urzędzie jest bezpłatny. Para ponosi jedynie opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa, czyli 84 zł. Gdy ślub odbywa się poza urzędem na życzenie pary opłata dodatkowa wynosi 1000 zł.

Oto kiedy nie dostaniemy ślubu w 2024 roku

W galerii poniżej zebraliśmy przesłanki, które wykluczają możliwość zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie i kościele:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska