Jeśli wynajmujemy mieszkanie na podstawie decyzji administracyjnej możemy je wykupić od gminy, ale tylko wówczas, gdy stanowi ono jej własność. Mało tego - możemy to zrobić tylko wtedy, gdy to mieszkanie zostało przez nią przeznaczone do sprzedaży.
Na pewno nie mają takiej możliwości lokatorzy, którzy mieszkają na podstawie tzw. przydziałów w prywatnych kamienicach, będących własnością prywatnych osób fizycznych. Oni musieliby za nie zapłacić cenę wolnorynkową.
Kiedy nie można wykupić?
Jest kilka takich sytuacji. Na przykład - nie można takiego mieszkania wykupić gdy lokator zalega z opłatami (np. z czynszem).
Także wtedy, gdy najemca podpisał z gminą umowę najmu tylko na czas określony, gdy osoba, która złożyła wniosek o wykup nie jest najemcą tego lokalu, no i wtedy gdy mieszkanie ma nieuregulowany stan prawny bo z roszczeniami do niego wystąpiły również inne osoby (np. wcześniejsi właściciele). Gmina może odmówić sprzedaży lokalu socjalnego znajdującego się w budynku, który jest przeznaczony do rozbiórki.
Procedurę wykupu mieszkania od gminy rozpoczyna wniosek, który zgłosić może osoba mająca umowę najmu na czas nieokreślony bądź też kiedyś otrzymała to mieszkanie na podstawie decyzji administracyjnej albo tzw. przydziału kwaterunkowego. Do wniosku załącza umowę najmu, decyzję o przydziale lokalu i ksero dowodu osobistego.