Przy szachownicach w Barcinie zgromadziło się stu zawodników, w tym trzech arcymistrzów

Opr. (PAK)
Do Barcina przyjechało aż trzech arcymistrzów
Do Barcina przyjechało aż trzech arcymistrzów Fot. Nadesłane
- Już po raz trzeci byliśmy gospodarzami i organizatorami III Barcińskiego Turnieju Szachowego - oświadczył Hubert Łukomski, jeden z organizatorów.

Do Barcina zjechało stu zawodników z kilku województw kraju oraz pięciu federacji szachowych (Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Czech i Polski), a wśród nich trzech arcymistrzów międzynarodowych, trzech mistrzów międzynarodowych, czterech mistrzów FIDE oraz 7 kandydatów na mistrzów krajowych.

Barciński turniej wygrał Kirill Stupak z Białorusi, który zgromadził 8 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Vladimir P. Malaniuk - 7, 5 pkt. (Ukraina - AKSz Hetman Koszalin). Na ostatnie miejsce podium wskoczył Krzysztof Chojnacki - 7 pkt. (LKS Chrobry Gniezno).

Ubiegłoroczny triumfator Andrei Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin) zajął 7. miejsce i zdobył tytuł Mistrza Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach szybkich. Mistrzynią regionu została Oliwia Skorupa (UKS Rotmistrz Grudziądz).

Najmłodszy zawodnik miał sześć lat

Najlepsza dziesiątka otrzymała nagrody pieniężne w wysokości od 100 zł do 750 zł, do pozostałych zawodników trafiły nagrody rzeczowe.

Nagrodzono także zawodników w poszczególnych kategoriach:

Najlepszy zawodnik do rankingu 2200 - Szatkowski Kamil (Smecz Konin)

Najlepszy zawodnik do rankingu 2000 - Michał Karpus (Rotmistrz Grudziądz)

Najlepszy zawodnik do rankingu 1800 - Jacek Kwiatkowski (Kopernik Inowrocław)

Najlepszy zawodnik do rankingu 1600 - Jacek Miętkiewicz (Chrobry Gniezno)

Najlepszy zawodnik do rankingu 1400 - Mateusz Jaskulski (Promień Kowalewo)

Najlepszy zawodnik do 15 lat - Michał Karpus (Rotmistrz Grudziądz)

Najlepszy zawodnik do 13 lat - Jacek Miętkiewicz (Chrobry Gniezno)

Najlepszy zawodnik do 11 lat - Karol Kacprzak (Chemik Bydgoszcz)

Najlepszy zawodnik do 9 lat - Michał Kozłowski (Fala Świekatowo)

Najlepszy zawodnik z V kategorią - Maciej Owczarzak (UKS OPP Toruń)

Najlepszy zawodnik bez kategorii - Dariusz Ciemny (Inowrocław)

Najlepsza kobieta - Zuzanna Szeląg (Chrobry Gniezno)

Najmłodszy zawodnik - Franciszek Paprocki (Chemik Bydgoszcz) - 6 lat

Najstarszy zawodnik - Grabowski Włodzimierz (Barcin) - 71 lat

Najlepszy zawodnik z gminy Barcin - Józef Kowalczyk (45 miejsce)

Organizatorzy III Barcińskiego Turniej Szachowy: LKS "Dąb" Barcin, Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy, Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz lokalni sponsorzy. Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego udostępnił sprzęt.