Jeszcze w południe Departament Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informował, że do agencji z całego kraju wpłynęło niespełna 30 wniosków. Najwięcej z Wielkopolski - tu złożono aż 11 wniosków o dofinansowanie. Drugie pod tym względem jest lubuskie - 5 wniosków, następnie małopolskie - 3 wnioski. W woj. kujawsko-pomorskim znalazło się tyle samo chętnych by zainwestować w biogaz - ile w mazowieckim, czyli trzech. Z podlaskiego wpłynęły dwa wnioski, a z podkarpackiego - jeden.
Biogazownie wyrosną jak grzyby
A już kilka godzin później czytamy na stronie internetowej, że w naborze, który rozpoczął się 27 września, do ARiMR złożono ponad 70 wniosków o to wsparcie, na łączną kwotę ok. 35 mln zł. A może ich być jeszcze więcej, ponieważ wnioski można było wysyłać również pocztą.
Jak informuje agencja, w tegorocznym naborze nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Każdy wniosek będzie poddany ocenie punktowej. Najwyżej punktowane będą wnioski złożone przez rolników posiadających małe gospodarstwa, leżące na terenach, gdzie występują niekorzystne warunki gospodarowania tzw. obszary ONW.
Te inwestycje będą preferowane
Preferowane też będą wnioski złożone przez rolników realizujących inwestycje w gminach o niskim dochodzie podatkowym, a także tych osób, które nie korzystały wcześniej ze wsparcia z działań "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" czy "Modernizacja gospodarstw rolnych" oraz "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznanie pomocy w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".
Dotychczas ARiMR przeprowadziła trzy nabory wniosków o przyznanie pomocy z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" kolejno w latach 2008, 2009 i 2010 r. Spośród złożonych wtedy wniosków agencja podpisała około 9,6 tys. umów o dofinansowaniu inwestycji na łączną kwotę 834,3 mln złotych, czyli około 60% budżetu przeznaczonego na taką pomoc z PROW 2007 - 2013.