Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdź i dotknij wiedzy. Rusza 13. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

MJ
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki udowadnia, że o nauce można mówić w sposób przystępny także dla dzieci
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki udowadnia, że o nauce można mówić w sposób przystępny także dla dzieci Lech Kamiński
170 imprez w pięć dni - tak zapowiada się 13. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Wykłady noblowskie, spektakl na zamku dybowskim czy science show w krzyżackich ruinach to dopiero początek atrakcji.

Tematem przewodnim festiwalu będzie historia nauki, a jednym z głównych bohaterów - Mikołaj Kopernik, którego rok właśnie trwa (w związku z 540. rocznicą urodzin i 470. rocznicą śmierci astronoma).

To jemu poświęcony będzie wykład inauguracyjny "Mikołaj Kopernik i pierwsze wyprawy na Księżyc", który jutro o godz. 19 w Dworze Artusa wygłosi prof. Jarosław Włodarczyk z Polskiej Akademii Nauk. O Koperniku opowie również prof. Krzysztof Mikulski z UMK - tym razem w kontekście najnowszych badań dotyczących przodków astronoma. Na tę imprezę można wybrać się w poniedziałek o godz. 18 do DworuArtusa. Nowością Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będą wykłady o noblistach z różnych dziedzin. Miejscem prelekcji będzie Collegium Maximum UMK przy Placu Rapackiego 1. Wstęp na wykłady, także te poświęcone Kopernikowi, będzie wolny (nie obowiązują na nie zapisy ani wejściówki).

W weekend warto wybrać się z całą rodziną na Rynek Staromiejski, gdzie stanie namiot przygód oraz mobilne laboratorium. To doskonała okazja do samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń chemicznych, a także zabawy matematyką i nanotechnologią. Obie atrakcje będą dostępne w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 16.

Teatr pod chmurką? Czemu nie! W sobotę o godz. 20 na zamku dybowskim będzie można zobaczyć "Antygonę" Sofoklesa w wykonaniu Teatru Perpetuum Mobile. Wstęp wolny. Jednym z hitów tegorocznej edycji ma być przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy science show w ruinach zamku krzyżackiego. "Cztery żywioły" to widowisko łączące naukowe smaczki z elementami spektaklu teatralnego. Stu uczestników podzielonych na cztery zespoły odbędzie podróż przez świat wody, powietrza, ognia i ziemi, obserwując spektakularne pokazy. Dzięki mapie widzowie będą mogli odnaleźć artefakty alchemiczne i wraz z "wielkim mędrcem" rozwiązać zagadkę. Są jeszcze wejściówki na sobotę i niedzielę na godz. 21.30. Można je odebrać w Centrum Promocji i Informacji UMK.

Do zdobycia są także ostatnie wejściówki m.in. na grę miejską "Dziecko w mieście" (niedziela, godz. 15, zbiórka przy fontannie w Parku Bydgoskim), "Radio Planet i Komet", czyli wieczorną obserwację nieba z wieży Ratusza Staromiejskiego (poniedziałek, godz. 21), a także imprezy w podtoruńskich Piwnicach: obserwację plam na Słońcu (niedziela, godz. 15), projekcję filmu na radioteleskopie (sobota, godz. 21) oraz zwiedzanie obserwatorium połączone z pokazem archiwalnych zdjęć (niedziela, godz. 18).

Festiwal potrwa od piątku do wtorku. Szczegółowy program na festiwal.torun.pl.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska