Do naszej redakcji zadzwoniła Czytelniczka. Mówiła, że odwiedzili z mężem Przyjezierze po dłuższej przerwie. Kobieta mówi, że jej mężowi na widok znów mocno obniżonego poziomu wody, łzy same cisnęły się do oczu.
Wody w Przyjezierzu znów jest mniej. Nasi reporterzy, którzy wybrali się na miejsce przeszli suchą nogą wokół pomostu na głównej plaży.
Jak ma być bezpiecznie?
Władze gminy Jeziora Wielkie, do której plaża należy, mają nie lada problem. Trzeba przed latem znaleźć sposób na zabezpieczenie kąpieliska.
Plaża główna jest coraz większa. Ale to także oznacza, że głębia jeziora jest coraz bliżej brzegu. To stanowi zagrożenie dla osób kąpiących się w Jeziorze Ostrowskim. Niedaleko od plaży jest bowiem uskok i woda ma głębokość kilku metrów.
Do rozpoczęcia sezonu władze gminy będą musiały znaleźć sposób na zabezpieczenie plaży.
Już w poprzednich latach były pomysły, aby wyznaczyć nową plażę.
- Tylko, że ludzie i tak będą przychodzić na starą plażę i trzeba byłoby zatrudnić także tam ratowników, aby nie doszło do tragedii - mówi wójt gminy Marek Maruszak.
Cały czas pojawia się też pomysł stworzenia plaży po prawej stronie pomostu. Tam co prawda dno jest muliste, co to może odstraszać turystów, ale za to byłoby bezpieczniej.
- Można też ustawić siatki odgradzające kąpielisko - mówi wójt Marek Maruszak, zaznaczając jednocześnie, że na razie trudno mówić o konkretach w sprawie ewentualnego przeniesienia plaży.
- Na razie trudno powiedzieć coś konkretnego. Jeśli wody nie przybędzie do rozpoczęcia sezonu coś trzeba będzie zrobić. Przed sezonem na pewno jednak zapadną decyzję - mówi wójt.
Kiedy popłynie woda?
Władze gminy oraz osoby odwiedzające ośrodek w Przyjezierzu i żyjące z turystyki mają nadzieję, na szybkie rozpoczęcie budowy rurociągu, którym do jezior popłynie woda z kopalni węgla brunatnego.
- Nawet jeśli rurociąg będzie w tym roku, to u nas poziom wody może się podnieść za rok, może półtora - mówi wójt.
Tymczasem, jak poinformował Józef Drzazgowski 26 marca w Przyjezierzu odbędzie się ogólnopolska konferencja ekologiczna "Odkrywkowe wydobycie węgla, a środowisko". Naukowcy z całego kraju będą rozmawiać o skutkach powstawania odkrywek. Wystąpią też parlamentarzyści oraz działacze organizacji ekologicznych.