Dokumenty przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie można otrzymać na inwestycje związane z: rozwojem produkcji prosiąt (maksymalne dofinansowanie - 900 tys. zł), rozwojem produkcji mleka krowiego (do 500 tys. zł), rozwojem produkcji bydła mięsnego (do 500 tys. zł).
Do rozdania jest ok. 1 mld 300 mln euro.
Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Można je również złożyć za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR. Dokumenty można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej.
- W przypadku osób wspólnie wnioskujących o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na położenie gospodarstw osób wspólnie wnioskujących, przy czym jeżeli gospodarstwa tych osób są położone na obszarze więcej niż jednego województwa, wniosek składa się w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw - wyjaśniają eksperci ARiMR.
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro.
- Wyjątek od tej reguły stanowią rolnicy, którzy będą wspólnie składać wniosek - inforumje Agencja.- Wówczas łączna wielkość ekonomiczna należących do nich gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tys. euro, a w roku w którym zostanie złożony przez nich wniosek o wypłatę ostatecznej płatności, gospodarstwo każdego z nich osiągnie wielkość ekonomiczną przynajmniej 10 tys. euro.
90 dni od zakończenia przyjmowania wniosków będzie wiadomo, kto otrzyma pomoc. Przy jej przyznawaniu promowane będą:
- Wzrost liczby zwierząt w gospodarstwie, których wsparcie dotyczy.
- Uczestniczenie rolnika w unijnym systemie jakości.
- Wiek rolnika - do 40 lat.
- Efekt inwestycji, który służy ochronie środowiska naturalnego.