Piotr Rutkowski
Natalia Maliszewska zaliczyła nieszczęśliwy upadek w finale na 500 m podczas zawodów PŚ w Salt Lake City Wang Yuguo/Xinhua News/East News
Natalia Maliszewska w finale 500 m zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City zaliczyła upadek i została sklasyfikowana na 5. miejscu. Wygrała rekordzistka świata Holenderka Xandra Velzeboer.

Maliszewska po raz trzeci w ciągu tygodnia zameldowała się w finale 500 m. Zarówno w Montrealu, jak i dzień wcześniej w Salt Lake City, była druga. Zawodniczka Juvenii Białystok już w półfinale, startując z wewnętrznego toru, nie dała szans rywalkom pewnie zwyciężając.

Finał był konfrontacją prowadzącej w PŚ na tym dystansie Maliszewskiej i rekordzistki globu Velzeboer. Holenderka po starcie szybko objęła prowadzenie. Druga w tym momencie była Polka, która nieatakowana na prostej upadła i została sklasyfikowana na 5. pozycji.

Na ćwierćfinałach na tym dystansie starty zakończyły Gabriela Topolska (10. miejsce) i Nikola Mazur (17.).

W klasyfikacji generalnej PŚ na 500 m prowadzenie przejęła Velzeboer (236 pkt), a Maliszewska jest druga (210).

Sellier z rekordem Polski

Zwyżkę formy zaprezentował pochodzący z Francji Diane Sellier. Łyżwiarz w ćwierćfinale 500 m wynikiem 40,148 poprawił rekord Polski, który dwa dni wcześniej ustanowił Michał Niewiński (40,379). Sellier w poprzednim finale na 500 m, w sobotę, zajął 5. miejsce.

Niedzielny półfinał z udziałem Selliera został powtórzony. Sędziowie analizowali czy reprezentant Polski zaraz po starcie popchnął Kazacha Denisa Nikiszę. Faulu nie było, a w powtórce biegu Sellier był czwarty, co zapewniło mu udział w finale B. W nim Polak pewnie wygrał prowadząc od startu. To zapewniło mu w klasyfikacji generalnej 6. pozycję. Konkurencję wygrał Holender Jens van ’t Wout.

Wyniki Polaków na 1000 m

Kamila Stormowska w ćwierćfinale 1000 m ustanowiła rekord Polski - 1.27,542, ale nie zdołała awansować do czołowej dziesiątki zawodów i została sklasyfikowana na 14. miejscu. Inna z Polek, Hanna Sokołowska, była 26.

Wśród mężczyzn na tym dystansie Biało-Czerwoni nie odegrali żadnej znaczącej roli. Tym niemniej Neithan Thomas w repesażach półfinałów wynikiem 1.23,957 poprawił rekord kraju. Ale zapewniło mu to dopiero 25. pozycję. Michał Niewiński był 28., a Paweł Adamski 30.

W finale B wystąpiła kobieca sztafeta Biało-Czerwonych. Polki startowały w składzie Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska. Rezultat 4.23,190 ostatecznie zapewnił im 8. miejsce.

Kolejne zawody PŚ w short tracku odbędą się w dniach 9-11 grudnia w Ałmaty (Kazachstan).