Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychiatra będzie bliżej ludzi

(aga)
W środę, w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu odbyła się też wystawa prac pacjentów oraz ognisko (na zdjęciu). Uczestniczyły w nim także osoby spoza szpitala, które odwiedziły go z okazji dni otwartych. Dyrekcja dziękuje księżom Romanowi Zielińskiemu i Leszkowi Grzeli za zaangażowanie w duchowe przygotowanie pacjentów do tego wydarzenia.
W środę, w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu odbyła się też wystawa prac pacjentów oraz ognisko (na zdjęciu). Uczestniczyły w nim także osoby spoza szpitala, które odwiedziły go z okazji dni otwartych. Dyrekcja dziękuje księżom Romanowi Zielińskiemu i Leszkowi Grzeli za zaangażowanie w duchowe przygotowanie pacjentów do tego wydarzenia. Andrzej Bartniak
Dni otwarte w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu to początek zmian planowanych w tej lecznicy. Mają w niej powstać poradnie specjalistyczne i bardzo potrzebny oddział rehabilitacji psychiatrycznej.

Pierwszy dzień otwarty w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, który zorganizowano w minioną środę w godz. 11 - 17, spotkał się z dużym zainteresowaniem pacjentów. - Przyszło około 50 osób, najwięcej do psychiatry dla dzieci i młodzieży - informuje Sławomir Biedrzycki, zastępca dyrektora ds. medycznych i zapowiada kolejną taką akcję. - Środowa odbyła się w ramach kampanii "Schizofrenia - otwórzcie drzwi". Kolejna wypadnie 10 października, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Przeczytaj także: Gdy opuścił szpital psychiatryczny w Świeciu, jego stan się poprawił

Wrócą do swojego lekarza

Dni otwarte zapoczątkowały zmiany, planowane w szpitalu od początku przyszłego roku. - Zamierzamy otworzyć przyszpitalne poradnie, w których przyjmowaliby psychiatrzy dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz specjaliści od terapii uzależnień. Planujemy tak zorganizować dyżury, żeby zaangażować w nie wszystkich naszych lekarzy. Chodzi o to, żeby pacjenci mogli podtrzymać kontakt z tymi specjalistami, którzy pracowali z nimi podczas hospitalizacji - wyjaśnia Biedrzycki.

Celem szpitala jest też przekształcenie jednego z oddziałów ogólnopsychiatrycznych w oddział rehabilitacji psychiatrycznej. - Mamy wielu pacjentów z nawrotami choroby., Nie jest rzadkością, że wracają do nas kilka dni po wyjściu ze szpitala - tłumaczy psychiatra. - Takie osoby powinny trafiać na oddział rehabilitacji psychiatrycznej, przejściowy między klasyczną hospitalizacją a życiem poza szpitalem. Inna rzecz, że w naszym regionie nie ma ani jednego oddziału rehabilitacji psychiatrycznej. Najwyższy czas, żeby wreszcie taki powstał.

Masz 65 lat? Zbadaj pamięć

W planach szpitala psychiatrycznego jest też organizowanie akcji skierowanych do konkretnych grup. Najbliższa - 10 października - skoncentruje się na osobach z zaburzeniami pamięci. - Ludzie po 65 roku życia powinni obligatoryjnie badać swoją pamięć. Psycholodzy robią to w formie testów, na podstawie których szacują czy ubytki w pamięci następują zgodnie z fizjologią, czy zbyt nagle, co może świadczyć o początku choroby Alzheimera. To schorzenie układu nerwowego, które warto zacząć leczyć jak najwcześniej - mówi specjalista.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska