Główny Lekarz Weterynarii informuje, że 18 lutego na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N8 w kolejnych pobranych próbkach.
Ptasia grypa w Polsce - wszystko, co warto wiedzieć, najnowsze informacje
Tym razem ptasią grypę służy weterynaryjne stwierdziły u jednej padłej dzikiej gęsi, której zwłoki znaleziono w pobliżu miejscowości Rozgarty, na terenie gminy Zławieś Wielka (powiat toruński) i padłego łabędzia, którego zwłoki był zlokalizowane w pobliżu miejscowości Łojewo, na terenie gminy Inowrocław (powiat inowrocławski). Powiatowy Lekarz Weterynarii w Inowrocławiu zaleca ograniczenie ruchu, zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach jeziora Szarlej i powstrzymanie się od dokarmiania dzikiego ptactwa na terenie powiatu.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują o bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.