Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w powiecie sępoleńskim na fermie gęsi w Dużej Cerkwicy

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Ptasią grypę wykryto w powiecie sępoleńskim
Ptasią grypę wykryto w powiecie sępoleńskim Sandra Szymańska
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków wykryto w gminie Kamień Krajeński na fermie gęsi w Dużej Cerkwicy. Zutylizowano prawie 2600 sztuk.

Ptasia grypa dotarła do powiatu sępoleńskiego. Tę wysoko zjadliwą chorobę ptaków potwierdzono na dużej fermie gęsi w miejscowości Duża Cerkwica w gminie Kamień Krajeński.

„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 06 lutego 2022r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zawiadamia o wykryciu obecności materiału genetycznego wirusa grypy ptaków H5N1 u gęsi reprodukcyjnych i wyznaczeniu ogniska choroby w miejscowości Duża Cerkwica 91, gm. Kamień Krajeński, W/w ognisko zostało stwierdzone na terenie obszaru zagrożonego wyznaczonego z powodu wystąpienia grypy ptaków u drobiu na terenie powiatu tucholskiego” – czytamy w komunikacie Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sępólnie.

W przypadku wykrycia wirusa w hodowli uśmiercone i zutylizowane muszą zostać wszystkie ptaki.

- Sygnał otrzymaliśmy w sobotę od lekarza nadzorującego leczenie gęsi. Powiadomił Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sępólnie o pierwszych upadkach. Na początku było to 40 sztuk, następnego dnia już 120. Na fermie gęsi reprodukcyjnych było 2 597 sztuk gęsi. Zwalczanie rozpoczęliśmy 6 lutego, następnego dnia przekazane były do utylizacji. W tej chwili ferma już jest po wstępnej dezynfekcji i usunięciu zwłok ptaków – informuje Wojciech Młynarek, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Tego samego dnia ognisko ptasiej grypy potwierdzono w powiecie inowrocławskim w gospodarstwie 3400 kur reprodukcyjnych. Miesiąc temu wirus pojawił się w Pamiętowie w powiecie tucholskim.

Rozporządzenie wojewody kujawsko-pomorskiego

Rozporządzeniami Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Inowrocławiu, w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków wokół ognisk choroby, wyznaczono obszary zapowietrzony o promieniu 3 km i zagrożony o promieniu 10 km oraz wprowadzono zakazy i nakazy w odniesieniu do postępowania z drobiem.

W związku z wykryciem ptasiej grypy w powiecie sępoleńskim wojewoda wydał rozporządzenie dotyczące powiatu sępoleńskiego i tucholskiego zmieniające poprzednie rozporządzenie.

Obszar zapowietrzony w promieniu 3 km dla miejscowości
1 W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński: miasto oraz Duża Cerkwica, Mała Cerkwica, Radzim, Obkas, Orzełek
2. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości Drożdżenica

Obszar zagrożony w promieniu 10 kilometrów:
1. W powiecie sępoleńskim, w gminie Sępólno Krajeńskie, miejscowości: Sępólno Krajeńskie, Włościbórz, Zalesie, Komierowo, Lutowo, Dziechowo, Lutówko, Piaseczno, Sikorz, Trzciany, Wałdowo
2. W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński, miejscowości Dąbrowa, Dąbrówka, Jerzmionki, Niwy, Nowa Wieś, Witkowo, Zamarte, Płocicz
3. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości: Kęsowo, Obrowo, Pamiętowo, Przymuszewo

Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa. Oprócz tego, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, nadal obowiązuje zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu.

Ptasia grypa 2022 w województwie kujawsko-pomorskim

Wysoce zjadliwa grypa ptaków nie odpuszcza. Od początku 2022 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego służby weterynaryjne odnotowały 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu fermowego. W gospodarstwach komercyjnych dotkniętym chorobą unieszkodliwieniu poddano:

  1. w ognisku potwierdzonym 6.01.2022 r. około 1800 gęsi reprodukcyjnych + 45 kur ogólnoużytkowych
  2. w ognisku potwierdzonym 11.01.2022 r. 35 kur niosek
  3. w ognisku potwierdzonym 6.02.2022 r. około 2600 gęsi reprodukcyjnych
  4. w ognisku potwierdzonym 6.02.2022 r. prawie 3400 kur reprodukcyjnych

- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stwierdzono także wysoce zjadliwą grypę ptaków u ptaków dzikich. Wyznaczono w związku z tym 4 ogniska tej choroby. Potwierdza to, że wirus HPAI krąży w środowisku. Hodowcy powinni przestrzegać zasad bioasekuracji w celu uniknięcia przeniesienia choroby do ich gospodarstw – przestrzega Wojciech Młynarek.

Hodowcy drobiu powinni:

  • Przetrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikim ptactwem;
  • Przechowywać paszę i ściółkę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
  • Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  • Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska