Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa znów w Polsce. Trwa usuwanie indyków. Co zaleca Główny Lekarz Weterynarii?

AGW
Pod koniec dopiero co zakończonego roku Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym informuje o potwierdzeniu wirusa ptasiej grypy w 3 gospodarstwach na terenie województwa lubelskiego. Został wyznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska. Przypominamy zasady - środki bezpieczeństwa biologicznego.

Lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta - do tych osób powinniśmy zgłaszać każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu. Hodowcy trzody obawiają się ASF, a drobiarzom ponownie zagraża ptasia grypa.

Zabezpiecz swój drób przed ptasia grypą

Kolejna grupa hodowców powinna bardziej zadbać o bioasekurację. "Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa". Jakie środki bezpieczeństwa biologicznego należy wdrożyć?

  • zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
  • zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
  • nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu;
  • stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

- Dzisiaj rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia - mówił 2 stycznai 2020 r. Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski. - Przygotowywane są transporty padłych zwierząt. Służby, łącznie z policją, są przygotowane do eskortowania transportu. Jest pełne zabezpieczenie. Cała akcja przebiega w sposób prawidłowy, zgodnie z procedurami, i daje nadzieję na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się zakażenia – podkreślił wojewoda, odnosząc się do wystąpienia ogniska ptasiej grypy w Uścimowie Starym, w powiecie lubartowskim.

Ptasia grypa na Lubelszczyźnie

Informacja o pierwszym ognisku w 2019 roku ptasiej grypy w Polsce pojawiła się 31 grudnia po południu. Wówczas dotarły wyniki badań z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12089 indyków, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. "Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Główny Lekarz Weterynarii w dniu 31 grudnia 2019 r. poinformował Komisję Europejską o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków za pośrednictwem systemu ADNS", przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

- Pierwsza rzecz to usunięcie padłych zwierząt, ściółki, wszystkiego, co mogło mieć kontakt z wirusem, łącznie ze sprzętem, jak i paszą. To wszystko zostanie poddane neutralizacji - wyjaśniał Paweł Piotrowski, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Następnym etapem będą dezynfekcje gospodarstw w strefach zapowietrzonych i zagrożonych. Jeżeli nie będzie kolejnych ognisk w ciągu 40 dni, ten teren będzie można „uwolnić”.

Obszar zapowietrzony i zagrożony w województwie lubelskim

Jeszcze 31 grudnia odbyło się posiedzenie powiatowego i wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. 1 stycznia 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Określono obszar zapowietrzony i zagrożony w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska obejmujący:

- obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków obejmujący następujące miejscowości w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia;
- obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim o promieniu co najmniej 7 km poza obszarem zapowietrzonym, obejmujący:

  • w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka,
  • w powiecie lubartowskim w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska,
  • w powiecie łęczyńskim w gminie Ludwin miejscowości: Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie,
  • w powiecie parczewskim w gminie Sosnowica miejscowości: Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów, Białka.

Na tym jednym gospodarstwie nie koniec. 31 grudnia wieczorem do służb weterynaryjnych dotarło potwierdzenie ptasiej grypy w kolejnych 2 gospodarstwach, również utrzymujących indyki na terenie gminy Uścimów w powiecie lubartowskim.

Poprzednie ogniska ptasiej grypy w Polsce występowały w marcu 2017 roku.

Co dzieje się po stwierdzeniu ptasiej grypy w gospodarstwie?

Wyjaśnia to Główny Inspektorat Weterynarii. W przypadku stwierdzenia ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:

  • niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
  • usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
  • zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
  • gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.

Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska