OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Karolina Bosiek podczas rywalizacji na 1000 metrów w Quebec.
Karolina Bosiek podczas rywalizacji na 1000 metrów w Quebec. Fot. PAP/EPA/CJ Gunther
Karolina Bosiek zajęła najlepsze w sezonie ósme miejsce na 1000 metrów w ostatnich zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które w piątek rozpoczęły się w kanadyjskim Quebecu.

Ostatni w sezonie wyścig na 1000 metrów

Na 1000 m zwyciężyła i zdobyła Puchar Świata Japonka Miho Takagi z wynikiem 1.14,19, wyprzedzając dwie Holenderki: Femke Kok - 1.15,07 oraz Isabel Grevelt - 1.15,72. Bosiek uzyskała rezultat 1.16,70 (w końcowej klasyfikacji generalnej zajęła 8. miejsce). W grupie B druga była Iga Wojtasik - 1.17,97, 11. Natalia Jabrzyk - 1.18,66 oraz 16. Martyna Baran - 1.20,92.

Na tym samym dystansie wśród mężczyzn triumfował rekordzista świata Amerykanin Jordan Stolz - 1.07,96 przed Japończykiem Tatsuyą Shinhamą - 1.08,34 oraz Chińczykiem Zhongyan Ningiem - 1.08,49, który zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ. Damian Żurek zajął ostatnie, 20. miejsce - 1.25,78 (10. lokata w klasyfikacji generalnej).

W grupie B trzeci był Piotr Michalski - 1.09,41, 12. Marek Kania - 1.10,56 oraz 17. Jakub Piotrowski - 1.10,82.

Holenderki dominowały w Quebecu

Na dystansie 3000 m dominowały Holenderki. Zwyciężyła Irene Schouten - 4.01,11 przed Joy Beune - 4.02,62 oraz Kanadyjką Valerie Maltais - 4.02,73. W klasyfikacji generalnej PŚ triumfowała piąta w Quebecu Norweżka Ragne Wiklund. Magdalena Czyszczoń zajęła 19. miejsce - 4.12,54 (11. w klasyfikacji generalnej). W grupie B Olga Piotrowska była 21. - 4.40,89.

W ostatniej piątkowej konkurencji, 5000 m mężczyzn zwyciężył reprezentant gospodarzy Ted-Jan Bloemen - 6.13,87, wyprzedzając Włocha Davide Ghiotto - 6.17,18 oraz Norwega Hallgeira Engebraatena - 6.17,56. Puchar Świata wywalczył Ghiotto.