Mocnym otwarciem nowego sezonu będzie planowana na październik premiera spektaklu "Brygada Misiek" według pomysłu i w reżyserii Tomasza Mana. Toruńska publiczność poznała tego twórcę kilka sezonów temu, gdy w Teatrze Horzycy reżyserował kameralne przedstawienie "111".
Autor "Brygady Misiek" na razie szczegółów nie zdradza, ale jedno jest pewne: na scenie będzie głośno, bo akcji towarzyszyć będą grane na żywo rockowe hity lat 80. - To będzie rzecz o muzyce, buncie i miłości - mówi Tomasz Man. - Spektakl będzie dedykowany wszystkim, którzy w czasach komuny muzyką walczyli o wolność.
Bohaterami przedstawienia będą... przedmioty z czasów PRL-u, które powoli lądują na śmietniku historii, m.in. magnetofon Kasprzak, lalka Barbie (która wygląda jak Kora), Indianin, Łowiczanka czy małe żołnierzyki - wszyscy oni doskonale pamiętają stan wojenny albo brak czekolady w sklepach. Premiera "Brygady Misiek" 12 października podczas inauguracji festiwalu "Spotkania".
W tym roku w repertuarze sceny przy ul. Piernikarskiej 9 pojawi się jeszcze jedna nowość: "Tajemnica zamku w Karpatach" w reżyserii Marka Zakosteleckiego. Widowisko będzie nawiązywać do powieści Juliusza Verne'a "Tajemnica zamku Karpaty" oraz do kultowego w latach 80. w Czechosłowacji filmu w reżyserii Oldricha Lipskiego. - Zapowiada się duży, zwariowany show - mówi Zbigniew Lisowski. - Twórcy sięgną do tradycji czeskiej parodii i absurdalnego poczucia humoru. Pierwszy raz w historii naszego teatru zdjęte zostanie proscenium, a w jego miejscu będzie siedzieć mechaniczna orkiestra.
Kolejnymi dramatami, które Baj planuje wystawić w nowym sezonie, będą: "Wąż" Marty Guśniowskiej (autorki znanej najmłodszym widzom z "Pod-Grzybka") oraz tekst Roberta Jarosza poświęcony reklamie, pisany specjalnie na zamówienie toruńskiej sceny. To jednak dopiero w 2014 r., tymczasem jeszcze tej jesieni Baj zaprosi publiczność na dwa festiwale: od 12 do 18 października potrwa Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania", a od 22 do 24 listopada - Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
Scena nie rezygnuje również z działań edukacyjnych. W nowym sezonie podtrzymana będzie tradycja familijnych niedziel, czyli rodzinnych przedstawień i kreatywnych warsztatów teatralnych. A już jutro w południe nastąpi inauguracja projektu edukacyjnego "Aura i roboty z planety ECO". To połączone z warsztatami ekologicznymi przedstawienie w reżyserii Jacka Pietruskiego, opowiadające o potrzebie segregowania śmieci.
Czytaj e-wydanie »