Do przychodu mającego wpływ na wysokość pobieranego świadczenia wlicza się zarówno przychód z tytułu umowy o pracę jak i przychód z tytułu prowadzenia działalności. Łączna wysokość przychodu nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, aby świadczenie nie zostało zmniejszone lub 130 proc. tego wynagrodzenia, aby świadczenie nie zostało zawieszone.
Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne. Zasadę tą stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.
W związku z powyższym do przychodu z umowy o pracę należy doliczyć przychód z działalności w kwocie zadeklarowanej nie niższej niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał.