Zobacz wideo: Znaleźli węża w dziecięcym pokoiku
Bydgoszczanie posiadają m.in. salamandry meksykańskie, drzewołazy (złociste, malarskie, niebieskie), pytony (królewskie, zielone, tygrysie, skalne), boa tęczowe, kameleony jemeńskie, żółwie (lamparcie, greckie, stepowe), lory wielkie, aleksandretty chińskie, jastrzębie, ary Arraruna, legwany zielone.
Jakie egzotyczne zwierzęta trzymają w domach bydgoszczanie? Zobacz na zdjęciach w poniższej galerii.
Aby legalnie hodować egzotycznego zwierzaka, trzeba go zarejestrować. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, a także z polskiej ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Lista płazów, gadów, ptaków i ssaków, które podlegają obowiązkowej rejestracji wymieniona jest w załącznikach do unijnego rozporządzenia. Można się z nim zapoznać w internetowej bazie aktów prawnych Unii Europejskiej - na stronie www.eur-lex.europa.eu.
Jak zarejestrować egzotyczne zwierzę w Bydgoszczy?
Wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze zwierząt należy złożyć w Referacie Zieleni i Ochrony Przyrody w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 4a, pok. nr 8). Na złożenie wniosku mamy 14 dni od momentu kiedy nabyliśmy zwierzę, wwieźliśmy je do Polski lub staliśmy się jego właścicielem. Do wniosku trzeba dołączyć kopię:
- zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo
- zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku albo
- dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli albo
- innego dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia.
We wniosku konieczne jest wpisanie imienia, nazwiska i adresu posiadacza zwierzęcia. Musimy podać liczbę zwierząt i miejsce ich przetrzymywania. Trzeba wpisać nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim (jeżeli polska nazwa istnieje). Podajemy też datę i miejsce urodzenia lub wyklucia zwierzęcia, źródło jego pochodzenia oraz datę nabycia danego okazu. Inne informacje, które trzeba podać to: płeć zwierzęcia (jeżeli jest możliwa do ustalenia) i cel przetrzymywania lub hodowli zwierzęcia. Wpis do rejestru kosztuje 26 złotych.
Kameleony, legwany, żółwie greckie, felsumy. Te i inne zwierzęta zarejestrowali mieszkańcy Bydgoszczy w 2020 roku.
