Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Rachunki za ciepło są zawyżone!"- alarmują grudziądzanie. Skąd kwoty na czynszach w Spółdzielni Mieszkaniowej? Wyjaśniamy

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Stawki, które zobaczyli na rachunkach czynszowych, oburzyły wielu grudziądzan z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej
Stawki, które zobaczyli na rachunkach czynszowych, oburzyły wielu grudziądzan z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Piotr Bilski
- Słyszymy, że za ciepło zgodnie z ustawą będziemy płacili nie więcej niż 103,82 zł za GJ, a na rachunkach ze Spółdzielni Mieszkaniowej widnieje kwota 108,95 zł za GJ! - alarmują grudziądzanie. Wyjaśniamy skąd taka stawka.

Przed kilkoma dniami mieszkańcy bloków Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu otrzymali rachunki czynszowe na listopad. A na nich m.in. wyszczególnioną wysokość opłat za ciepło.

Mieszkańcy: - Mamy płacić więcej niż pozwala ustawa!

- Na rachunkach widnieje kwota 108,95 zł za GJ, a przecież zgodnie z ustawą ograniczającą ceny ciepła, ma ono kosztować nie więcej niż 103,82 zł/GJ jeśli jest wytwarzane z węgla! - alarmują grudziądzanie.

I dodają: - A do tego OPEC ogłaszając podwyżkę cen informował, że średnia cena wytwarzania ciepła w Grudziądzu jest na poziomie 92,55 zł za GJ.

Skąd rozbieżności w tych kwotach? Mieszkańcy telefonują i piszą do redakcji „Pomorskiej”, a także do Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

- Jesteśmy zasypywani pytaniami w tej sprawie - mówi Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu.

Wyjaśniamy więc wątpliwości.

Przede wszystkim: ustawa ograniczająca ceny ciepła ich nie zamraża. Ustaliła tylko maksymalny poziom "średniej ceny wytwarzania ciepła" na poziomie 103,82 zł/GJ jeśli ciepło jest wytwarzane z węgla lub biomasy, jak jest w przypadku OPEC-u Grudziądz. I jest to kwota netto, a nie brutto, którą przychodzi zapłacić odbiorcom.

Jak zapewniają w OPEC-u, we wcześniej publikowanych komunikatach spółki nie było błędu i średnia cena wytwarzania ciepła w grudziądzkiej ciepłowni rzeczywiście wynosi 92,55 zł za GJ, czyli jest znacząco niższa od 103,82 zł za GJ określonej jako maksymalna w ustawie.

Co składa się na kwotę z rachunku od Spółdzielni Mieszkaniowej?

Skąd więc różnica w kwotach 103,82 zł z ustawy i 108,95 zł za GJ na rachunku z administracji? - Tych stawek nie można porównywać wprost - mówi Andrzej Surma z OPEC-u Grudziądz.

Na cenę 108,95 zł za GJ, która znalazła się na rachunkach wystawionych przez Spółdzielnię Mieszkaniową składają się:

  • 74,96 zł za GJ to cena ciepła wynikająca z nowej, obowiązującej od 1 listopada, taryfy OPEC Grudziądz,
  • 28,80 zł za GJ - to stawka opłaty zmiennej za przesył (w przypadku innych spółdzielczych mieszkań, w zależności od rodzaju węzła, mogą to być stawki: 26,23 lub 27,17 zł)
  • i podatek VAT, który wynosi 5 procent, czyli 5,19 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska