„Prąd powinien być tani, bo łatwiej go wyprodukować niż żywność, gaz powinien być tańszy niż w Niemczech, bo bliżej Rosji, OC nie powinno drożeć (...)” - pisze na forum pod ostatnim tekstem o podwyżkach jeden z internautów.
- Gdyby to było takie proste - śmieje się Kazimiera Malinowska, emerytka z bydgoskiego Śródmieścia. - Nie mamy na większość rzeczy wpływu. Każdy grosz się liczy, ale takiej małej podwyżki się nie boję.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla firm energetycznych, między innymi dla tych, które działają na terenie ukazywania się „Gazety Pomorskiej”. Kupując prąd od Enei będziemy płacić za niego przez cały przyszły rok (od 1 stycznia) 4,8 procent mniej, a od Energi 4,3 proc. mniej.
- Spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu energii oraz tak zwanych „zielonych certyfikatów” - wyjaśnia Justyna Pawlińskaz biura prasowego URE.
Opłaty za dystrybucję (dostarczenie prądu i utrzymanie sieci) za to wzrosną. W Enei Operator o 5,6 proc. więcej, a w Enerdze Operator o 4,5 proc.
Jaką częścią rachunku zwykłego „Kowalskiego” są takie opłaty? - Jest to około 55 procent - wylicza Lidia Serbin-Zuba, rzeczniczka Energa Operator.
Dlaczego zapłacimy więcej za dystrybucję? - Wzrost tej średniej stawki wynika przede wszystkim ze znacznego wzrostu stawek opłaty przejściowej oraz z nowej opłaty OZE - podaje Pawlińska.
Przypomnijmy, stawka na OZE (odnawialne źródła energii) wynosi 2,51 zł/MWh (megawatogodzina). Jest ona częścią rachunku pobieranego przez operatorów systemów dystrybucyjnych (czyli firmy dostarczające prąd. Niektórym z Państwa może sprzedawać i dostarczać prąd jedna firma, innym dwie). Dystrybutorzy mogą ją pobierać od 1 lipca tego roku, gdy pozwoliła na to ustawa. Opłata ta jest związana z zapewnieniem dostępności energii ze źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym.
Jak wpłyną nowe taryfy na wysokość naszych rachunków? Obniżki zrównają się z podwyżkami. Średnio gospodarstwa domowe zużywające energię w grupach G11 i G12 (przez przeciętną trzyosobową rodzinę) zapłacą niewiele więcej (szczegóły znajdą Państwo w infografice).
Rachunki za prąd w 2017 roku lekko wzrosną

Infografika: Monika Wieczorkowska; Dane: URE
