Czym są święta wielkanocne dla katolików? Odpowiada proboszcz parafii w Sartowicach

W gminie Inowrocław od dłuższego czasu trwa dyskusja dotycząca wysokich podatków lokalnych, których stawki zaczęły obowiązywać w 2023 roku. Odbyło się już kilka spotkań mieszkańców z władzami. Zawiązał się Komitet Protestacyjny „Jesteśmy przeciwni maksymalnym podatkom”. 24 marca w Urzędzie Gminy Inowrocław złożony został wniosek w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i trzy projekty uchwał dotyczące obniżenia stawek podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku od środków transportu. Poparcia inicjatywie udzieliło ok. 700 osób.
W mailu do naszej redakcji przedstawiciele Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej zwrócili uwagę, że wiele osób zaangażowało się w protest przeciwko maksymalnym podwyżkom lokalnych podatków w gminie Inowrocław i nie zgadza się z uchwalonymi stawkami.
„Są one niewspółmierne do poziomu życia, wartości nieruchomości oraz dostępności do technicznej infrastruktury komunalnej ludności w naszej Gminie. Wobec podwyżek, które jeszcze nas czekają (...) i niespotykanej dotąd skali inflacji, tym bardziej są to stawki nie do przyjęcia i nie do zaakceptowania. Nie uchylamy się od płacenia podatków, chcemy jedynie ich obniżenia do wartości racjonalnych” - czytamy w mailu.
Inicjatorzy społecznych uchwał liczyli, że rada zajmie się zgłoszonymi projektami na sesji, 31 marca.
„W piątek 24 marca 2023 r. po złożeniu wniosku przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej ogłoszono tę sesję, w której nie uwzględniono złożonego wniosku. Nie zmienia to postaci, że w ostatniej chwili, to jest na krótko przed 31 marca 2023 r. przewodniczący może zmienić porządek obrad i wnieść naszą inicjatywę„ - zasygnalizowali przedstawiciele KOIU.
Krzysztof Kołtuński, przewodniczący Rady Gminy Inowrocław, przypomina obowiązujące wciąż zapisy uchwały tego gremium z 19 września 2018, określające procedury wykonania inicjatywy uchwałodawczej przez grupę mieszkańców. Zgodnie z tym dokumentem w terminie 14 dni od złożenia wniosku w urzędzie przewodniczący, za pośrednictwem wójta, weryfikuje liczbę osób, które udzieliły poparcia projektowi lub projektom uchwał, pod kątem zgodności z rejestrem wyborców.
Ponadto, swoje stanowisko dotyczące zgodności z prawem złożonych dokumentów przedstawić musi radca prawny, a stanowisko dotyczące skutków finansowych projektów uchwał przedstawić musi skarbnik gminy.
Sprawdzić trzeba też, czy projekty uchwał zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek uchybienia, nie tylko w treści uchwały, ale także w wykazie osób, które udzieliły poparcia, społeczny komitet ma trzy dni na ich usunięcie.
Przewodniczący Rady Gminy zwraca też uwagę, że określony zapisami termin przeprowadzenia całej procedury związanej ze zgłoszonymi społecznymi uchwałami mija w tym przypadku 7 kwietnia. Po tym czasie, jeśli wszystko będzie w porządku, projekty uchwał wprowadzone zostaną na najbliższą sesję Rady Gminy.
Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?
- Inowrocław. Tak było podczas Miejskiej Drogi Krzyżowej
- Wzorowy tatuś. Kradł w sklepie alkohol mają w wózku półtoraroczne dziecko
- Pod Urzędem Gminy Inowrocław odbył się XV Festyn Wielkanocny
- W koszarach w Inowrocławiu Terytorialsi oddawali krew
- Kruszwica. Tak było podczas "Rajdu primaaprilisowego" z KTR "Goplanie"
- Inowrocław. W III LO przyznano Władysławy - nagrody za działalność proekologiczną